İnternette Ek İş

Twitch ile Para Kazanmak İsteyenlere İpuçları

Twitch ile para kazanmak internetten para kazanmak isteyen herkesin aklına en az bir kere gelmiştir. Bu yazımızda Twitch ile para kazanma yolları nelerdir onlardan bahsedeceğiz.

Özellikle son dönemlerde oldukça rağbet gören Twitch, eğlendirirken aynı zamanda kullanıcılarına gelir elde etme imkânı da sunuyor. Twitch ile para kazanmak konusunda hareket edeceğiniz çok farklı yönler bulunur. 

Genel olarak yayınlar üzerinden ilerleyen platformda, yapmak istediğiniz yayınlar için bir kısıtlama bulunmaz. Her platformun kendi işletme tarzına göre şartları bulunsa da Twitch, son dönemlerde en özgür şekilde iş yapabilme imkanını sunar. Para kazanmak dediğimizde hepimizin aklına gelen ilk konular masa başı, sürekli belgeler ve dosyalar arasında ya da sürekli insanlarla münakaşa halinde olmak gibi durumlar gelir. Fakat Twitch platformunda bu durum biraz daha farklı. Bu platformda sonsuz şekilde eğlenirken aynı zamanda da gelir elde etmeniz mümkün. Nasıl gelir elde edebileceğiniz konusuna gelin birlikte göz atalım.

Twitch ile Para Kazanmak

Öncelikle özgün olmanız gerekir. Tüm platformlarda olduğu gibi özgünlük, tercih edilmenin en görünür sebebidir. Twitch ile para kazanmak için başka yayıncıları taklit etmemeniz, diğer platformda bulunan kişilere benzememeniz gerekir. 

Twitch, genel olarak bakıldığında sanal bir sohbet dünyası olarak da görülebilir. İster açık yayınlar ile ister kapalı yayınlar ile sizin başarınıza ve dikkat çekme potansiyelinize bağlı olarak pek çok kişiye erişebilirsiniz. Yalnızca platformu kullanmaya devam edebilmek için gereken şartları dikkate almanız ve buna uygun hareket etmeniz gerekir. Bunun dışında istediğiniz kadar yayında kalabilirsiniz. Bunun için belirlenmiş bir süre bulunmaz.

Twitch Yayın Şartları

Platform içinde yer alabilmek ve yayınlarınıza devam edebilmek için bazı şartlar bulunur. Bu şartlar, toplum güvenliğini ve site işleyişini sağlayabilmek amacı ile oluşturulmuştur. Twitch ile para kazanmak için yayınlar açarken aynı zamanda bu kuralları da göz önünde bulundurmanız gerekir. Twitch yayın şartları konusunda bazı kuralları şöyle sıralayabiliriz:

  • Eğer hali hazırda bir Twitch hesabına sahip değilseniz bir hesap oluşturmanız gerekir.
  • Topluluk ilkeleri ve hizmet koşulları olarak bildirilen dosyaya mutlaka göz atarak bu konudaki kurallara hâkim olmalısınız.
  • Yetişkinlere özel oyunlar açılması kesinlikle erişim kısıtlaması getirilme sebebi olacaktır. Yasak olan oyunlar listesine Twitch üzerinden ulaşarak öğrenebilirsiniz.
  • Yayın sahibi tarafından ya da izleyiciler tarafından nefret söylemi, değerlere hakaret ve benzeri konularda yapılan söylemlerde yayın sahibi belirli yayın yasakları alırken izleyiciler de yayından atılabilir.
  • Yayınlarda cinsellik ve çağrıştırıcı benzetmeler kullanılmamalıdır.
  • Topluluk ilkeleri ve hizmet kuralları dahilinde yer alan maddeye özendirme şeklinde hareketler ya da söylemler kesinlikle yasaklıdır.

Twitch Yayınları Nasıl Başlatılır?

Bu sektöre girdiğiniz andan itibaren hangi yönde ilerleyeceğinize dair bir plan oluşturmalısınız. Hangi yayın türünü yapacağınız ve hangi kullanıcı kitlesine hitap edeceğiniz oldukça önemlidir. Twitch ile para kazanmak için öncelikle hedeflerinizi belirlemelisiniz. Sonrasında hedefleriniz doğrultusunda kullanıcı kitlenizi oluşturarak yayınlarınızı açmaya başlayabilirsiniz. Twitch’de yayın açabilmek için şu yolları izleyebilirsiniz.

  • Öncelikle açmak istediğiniz yayının türüne göre bir ekipmana sahip olmanız gerekir. Oyun yayınları için güçlü ekipmanlar ve aynı şekilde güçlü yazılımlar kullanılır.
  • Eğer bireysel yayın açmak istiyorsanız aynı zamanda güçlü bir kameraya da ihtiyacınız olacak.
  • Yayınlarınıza filigran ekleyebilirsiniz. Filigran, daha profesyonel gözükmek amacıyla yayınların bir köşesine eklenen amblemler olarak düşünülebilir.
  • Tüm bu şartları sağladıktan sonra sağlıklı bir yayın açabilmek ve kitlenize erişebilmek için yayın konunuzu belirleyin. Belirlenen yayın konusu haricinde yayınlarınıza farklı isimler vererek daha fazla dikkat çekebilirsiniz.

Twitch Yayınları İçin Gereken Ekipmanlar

Twitch özellikle son dönemlerde oldukça popüler bir platform haline gelmiştir. Twitch ile para kazanmak konusu da oldukça büyük kitlelere ulaşmıştır. Sektörün bu kadar büyümesinden kaynaklı olarak yayıncıların bazı farklılıklar yaratması gerekir. Bu farklılık yayın içinde ve içeriğinde yapılabileceği gibi teknik yayın kalitesi konusunda da yapılmaktadır. 

Başlangıç için dahi olsa belirli ekipmanlara ihtiyacınız olacak. Bu ekipmanlar arasında öncelikle güçlü ve sizi yarı yolda bırakmayacak bir bilgisayara ihtiyacınız var. Bunun için genel olarak masa üstü bilgisayarlar tercih edilir. Sonrasında yüksek kaliteli bir kamera eklemeniz gerekecek. Bilgisayarların dahili kameraları maalesef istenilen kaliteyi karşılayamıyor. 

Son olarak ses kalitesi yüksek bir mikrofon ekleyerek artık sohbet yayınlarına başlayabilirsiniz. Oyun yayınları için ekstra yazılımlarında bilgisayara eklenmesi gerekir. 

Twitch Ne Kadar Kazandırıyor?

Diğer online olarak yapılan işlerde olduğu gibi Twitch kazançları da değişkenlik göstermektedir. Twitch ile para kazanmak için ne kadar kaliteli ve özverili işler ortaya koyarsanız kazancınız da o ölçüde değişecektir. 

Twitch, son derece zaman ve özen isteyen bir yayın kolu olmuş durumda. Türkiye’de yayın yapan kişiler arasında aylık kazancı 30.000 TL gibi bir ücrete ulaşan yayıncılar bulunur. Tabii bu yayıncılar da şu an bulundukları yerlere bir anda değil zaman içinde geldiler. İlk etapta yayınlardan kazandığınız ücretler gözünüze çok küçük gibi gelebilir. Fakat kullanıcı kitlenizi tam olarak oturttuktan ve kullanıcılar da sizin özgünlüğünüzden emin olduktan sonra kısa süre içinde kazanç elde etmeniz mümkün olacaktır. 

Twitch ile Para Kazanmak İsteyenlere İpuçları yazımız ilginizi çektiyse TikTok Para Kazanma Rehberi yazımızı da incelemenizi öneririz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu