İnternette Ek İşİş FikirleriSermayesiz İş Fikirleri

Evde Online Ders Vererek Para Kazanma Rehberi

Evde online ders vererek para kazanma , birçok kişinin hali hazırda yaptığı ve ciddi derecelerde para kazandığı bir yöntemdir. Ders vererek para kazanmak için illa ki öğretmen ya da öğretim görevlisi olmanıza gerek yok. Kendinizi hangi konu da iyi olduğunu biliyorsanız, o konuda eğitim vererek para kazanabilirsiniz.

Evde Online Ders Vererek Para Kazanma Rehberi

Yazımızın başlığını ders vererek para kazanma diye yazdık ama birçok konuda ders verebilirsiniz. Ders deyince aklınıza sadece Türkçe, Matematik gibi konular gelmesin örneğin gitar dersi de verebilirsiniz ya da kişisel gelişim konularında da dersler verebilirsiniz. Birazdan ne gibi konularla online ders vererek para kazanabilirsiniz örneklerle anlatacağız.

Evde online ders vererek para kazanmak için elinizde olması gerekenler çok basit.

  • İnternet erişimi olan bir bilgisayar
  • Kamera (Webcam)

Bu ikisinin haricinde artık teknoloji o kadar gelişti ki her konuda olmamasına rağmen telefonunuzla bile 4K çözünürlükte video çekip ilgili siteye yükleyebilir ve ders verebilirsiniz.

Hangi Türlerde Ders Vererek Para Kazanılır?

Evde online ders vererek para kazanmak için öncelikle hangi konu ile ilgili bilginiz veya tecrübeniz var bu sorunu çözmelisiniz. Aklınıza gelmeyen konularda bile ders verebilir ve ciddi paralar kazanabilirsiniz. Mesela;

Yazılım Geliştirme

Evde online ders vererek para kazanma konuları çok fazla diyebiliriz. Öncelikle şu anda çok popüler olan yazılım geliştirme ile ilgili dersler verebilirsiniz. Mesela HTML, CSS, JQuery, PHP, ASP, .NET gibi web geliştirme veya Android/IOS gibi mobil yazılım geliştirme, Unity, Unreal Engine gibi oyun geliştirme gibi pek çok konuyla alakalı dersler verebilirsiniz.

İşletme

Online olarak verebileceğiniz bir diğer kategori ise işletme olabilir. Bilgi ve tecrübeniz varsa, iletişim, pazarlama, yönetim, iş stratejisi ve daha pek çok konuda dersler verebilirsiniz.

Kişisel Gelişim

Yaşam koçluğu, meditasyon, hızlı okuma teknikleri, yönetim becerileri, din ve maneviyat konuları, sıfırdan marka yaratma, stres yönetimi, özgüven çalışmaları gibi pek çok konu bu kategori içerisinde sayılabilir. Siz de kendinizi bu konularda bilgili ve tecrübeli görüyorsanız emin olun çok fazla kişi dersinize para verip dinleyecektir.

Tasarım

Evde online ders vererek para kazanma konularından bir diğer popüler olanı ise tasarımdır. Özellikle dijital tasarım alanlarına ilgi çok fazladır. Nedir bu dijital tasarım derseniz; Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, InDesign, AutoCAD, Adobe After Effects, Adobe Premiere, SolidWorks gibi programlar olabilir. Bunun haricinde moda da tasarım alanına girmektedir. Örneğin t-shirt veya bir giysi tasarımı nasıl yapılır gibi konuları da anlatabilirsiniz.

Spor & Fitness

Özellikle pandemi döneminde herkesin evde olduğu dönemlerde spor yapmak oldukça zor olmaya başladı. Normal zamanlarda bir eğitmen gözetiminde veya eğitmenin verdiği düzende spor yapılırken, bu düzen her yerin kapalı olması sebebiyle bozulmuş oldu. Eğer siz de sağlıklı yaşam, kardiyo, body-building gibi alanlarda bilginiz varsa bu konularla ilgili dersler verebilir ve para kazanabilirsiniz.

Fotoğrafçılık

Yeni teknoloji ve çıkan yeni uygulamalar sayesinde hepimiz fotoğraf veya video çeker olduk. Bazılarımız hobi olarak, bazılarımız da profesyonel olarak fotoğrafçılığa merak saldık. Sizin de bu alanda bilginiz varsa evde online ders vererek para kazanma imkanına sahipsiniz.

Öğretim-Akademi

Evde online ders vererek para kazanma denilince herkesin aklına gelen konu, okul dersleridir. Aslında oldukça popüler bir alandır. Bu dersleri matematik, kimya, fizik gibi sadece ilk-orta-lise olarak düşünmeyin. Mesela elektronik mühendislik ya da TOEFL gibi alanlarda da ders vererek para kazanabilirsiniz.

Müzik

İnsanlar hobi veya profesyonel olarak müzikle uğraşmaktan zevk alırlar. Herkes gençliğinin bir döneminde gitar veya keman çalmak istemiştir. Ancak gitar aldıktan sonra derse gitmek zor geldiğinden heves orada kalmıştır. Siz de bu konularda videonun karşısında anlatabilirim derseniz, gitar, keman, piyano, org gibi enstrümanlar ile dersler verebilirsiniz.

Ders Vermeye Nasıl Hazırlanılır?

Öncelikle yapmanız gereken hangi konuda ders vereceğinize emin olmalısınız. Bunun içinde tecrübeli ve bilgili olduğunuz bir konuyu seçmelisiniz. Daha sonrasında hemen videoya çekmeye başlamamalısınız. Önce dersinizde neler anlatacaksınız, hangi konulara değineceksiniz, öğrencilerinize ne gibi bilgiler vereceksiniz bunların içeriğini hazırlayıp, plan yapmalısınız.

Seçtiğiniz konuyu kendiniz biliyor olabilirsiniz ama alacak öğrencilerin bilgisi sıfırdır. Bu sebeple küçük veya önemsiz gördüğünüz bilgileri bile anlatmalısınız ve çekeceğiniz videoların arasında kopukluk olmamasına özen göstermelisiniz.

Elinizden geldiğince dersleriniz güncel olmalıdır. Örneğin web geliştirme konusunda CSS3 çıkmışken daha eski bir sürümünü anlatmanın hiç bir anlamı olmayacaktır. Konunuzun güncel olmasına dikkat etmelisiniz. Derslerinizi yüklediğiniz sitede size sorulan sorulara kesinlikle birkaç gün içinde cevap vermeniz, sizin daha çok ilgi görmenize neden olacaktır.

Online Dersler Nereden Verilir?

Bu konuyu hiç uzatmadan dünyanın en çok tercih edilen sitesi olan Udemy’i söyleyebiliriz. Her konuda her alanda ders verebilirsiniz. Udemy’de eğitmen olmanız halinde dersinize bir fiyat yazıyorsunuz ve bu fiyat üzerinden belli bir komisyon alarak derslerinizi yayınlamaktadır. Bizim size önerimiz binlerce öğrencinin bulunduğu ve her gün yenilerinin eklendiği Udemy sitesi olacaktır.

Bu yazımızı beğendiyseniz İnternette Ek İş kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu