Kredi ve Hibeler

3D Secure Olmayan Siteler

3D Secure olmayan siteler 2021 yılında halen alışveriş, epin, elektronik gibi sektörlerde cardable siteler olarak da bilinen online ödeme sistemleri kullanır

3D Secure olmayan siteler aslında kredi kartı ödeme teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çok daha azaldı. Kredi kartı sahiplerinin güvenliği için telefona gelen onay kodu ile alışverişin tamamlanması, kart sahipleri için bir avantaj olsa da her alışverişte telefona onay sonrası ödeme bazen insanların işlerini de zorlaştırıyor.

Ancak özellikle yurtdışı kaynaklı bir çok sitede 3D secure onayı olmadan da alışveriş yapılabilmekte. Tabii ki bu sitelerde oluşturduğunuz profiller üzerinden güvenliği sağlayan şirketler, cep telefonuna kredi kartı alışverişinde onay göndermeden satın almaya olanak sağlar.

3D Secure Nedir?

3D Secure aslında çoğu kişinin de bildiği ve kullandığı üzere, kredi kartınızla internetten online bir alışveriş yaparken, o sitenin sanal pos sistemine entegre olan banka tarafından kart sahibinin telefonuna gönderilen SMS onayı ile girilen şifre ile alışverişinin tamamlanmasına olanak sağlayan sistemdir.

3D Secure sistemi sayesinde çalıntı kredi kartı ile yapılan alışverişlerin önüne geçilirken ayrıca kart sahibi dışında birinin banka ya da kredi kartını kullanmasının da önüne geçilmiştir.

3D Secure Kapama ve 3D Secure Açma

3D secure açma için eski kredi kartı ya da banka kartı kullanıcıysanız müşteri hizmetlerini arayarak ya da bankaların online işlemler menülerinden kolaylıkla yapılabilir. Yeni kart kullanıcıysanız eğer zaten yeni kartların tamamında 3D secure açık olarak gelir.

3D secure kapatma işlemleri bankaların bazılarından online işlemler menüsünden yapılabilirken, çoğu bankada ise güvenlik amacıyla 3D secure iptal etme işlemleri müşteri hizmetleri üzerinden yapılmaktadır.

3d Secure olmayan kartlar Türkiye’de 2017’de çıkan yeni yasa ile mecburi olarak 3D özelliği kullanmak zorunda kalmıştır. Bu aslında kart kullanıcılarının gelişen online alışveriş sistemlerinde habersiz ödeme yapılmaması için yararınadır. Kartını kaybeden ya da küçük yaştaki çocuklarının aldığı kartla habersiz banka ödemeleri yapmak durumunda kalan kişiler için bankada kayıtlı cep telefonlarına gelen onay SMS adeta hayat kurtarıcı hale gelir.

Ancak yine de bazı alışveriş siteleri kullanıcılarının yaptığı alışverişler için kullandıkları kartlardan 3D onayı istememektedir.

3D Secure Olmayan Siteler 2021

3D Secure olmayan siteler 2021 yılında bir önceki yıl 2020’ye göre daha azalmış olsa dahi yine de hem Türkiye’de hem Dünyada cardable siteler olarak da bilinen 3D secure kontrolü olmayan siteler oldukça fazladır. Hem sürekli alışveriş yapılan sitelerden her alışverişte telefon onayı girilmemesi hem de banka kartından oluşturulan sanal kartlar için tekrar tekrar sms onay gelmemesi için rahat bir alışveriş konforu sağlanır.

 • Amazon
 • Apple
 • Kodak
 • Canon
 • Warmart
 • Overstock
 • DHL

3D Secure Olmayan Alışveriş Siteleri

3D Secure olmayan siteler için en çok kullanılan kategori tabii ki 3d secure olmayan alışveriş siteleri kategorisidir. Sonuçta internette yapılan kredi kartı ya da banka kartı ödemelerinin büyük bir bölümü online alışveriş siteleri üzerinden yapılıyor.

 • Amazon
 • Apple
 • Avansas

Buradaki listede yerdiğimiz 3D secure istemeyen alışveriş siteleri de aslında yukarı da 3D secure olmayan siteler başlığı altında verdiğimiz siteler arasındaki alışveriş kategorisindeki sitelerdir.

3D Secure Olmayan Oyun Siteleri

3D secure olmayan oyun sitelerinin çoğu yurtdışı kaynaklı firmalardır. Aslında oyun sektöründe çoğu firmada 3D secure doğrulaması istemez. Buradaki listede yer alan sitelerin dışında yine birçok oyun sitesini de “cardable sites” yazarak bulabilirsiniz.

 • Steam
 • Gamers Gate
 • Off Gamers
 • Gog

Cardable Siteler

Cardable siteler 2021 yılında da özellikle düşük tutarlı alışveriş yapmak isteyen ve sürekli telefona gönderilen SMS onayından bıkanlar için talep olarak sitelerdir. Ancak unutmayın ki bu tip sitelerden size ait banka kartı ve kredi kartı ile bilginiz dışında alışverişler de yapılabilir. Bu nedenle eğer düşük limitli kredi kartı ya da banka kartı kullanmıyorsanız mutlaka kartınızın internet alışverişlerinde 3D secure özelliği olduğunu kontrol edin. Çünkü halen Amazon, Apple gibi markalar 3D secure olmayan siteler arasında yer alıyor. Ve hatta dünyada da bir çok epin, bahis, gaming ve gift card alışverişi yapılabilecek 3d secure istemeyen siteler bulunmaktadır.

Bu yazımız dışında da Alışveriş Kredisi Veren Bankalar başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu