Bayilik

En Karlı Bayilikler Nasıl Bulunur? 

En karlı bayilikler nelerdir, nasıl bulunur hiç merak ettiniz mi? Sıfırdan bir marka kurmaktansa tanınan ve güvenilirliğini kanıtlamış markaların bayiliğini satın almak işletmecilere daha risksiz bir kazanç sağlamaktadır. Türkiye’de bayilik işletmeleri günden güne alanını artırmaktadır. Bu yazımızı sizlere en kârlı bayiliklerin neler olduğu ve bunlara nasıl ulaşacağınız hakkında bilgi vermek için kaleme aldık. Detayları öğrenmek için devamına göz atabilirsiniz. 

En Karlı Bayilikleri Bulmak İçin Ne Yapmalısınız? 

En kârlı bayilikler nasıl bulunur ya da hangi bayilik çok para kazandırır gibi sorular işletme sahibi olmak isteyen girişimciler tarafından sık sık aranmaktadır. Günümüzde popüler ve çok tercih edilen bayiliklerin başarısını ortak bir nedene bağlamamız doğru olmaz. Çünkü her markanın arz-talep dengesi, misyonu, kitlesi, konumu gibi faktörleri farklılık gösterir. Bayilikler de bu doğrultuda çalışmalarını sürdürür. Bununla birlikte bazı noktalara dikkat ederek en kârlı bayilikler nasıl bulunur sorusunun cevabını alabilirsiniz. 

Bayilik Araştırmasında Yapmanız Gerekenler 

Bayilikleri değerlendirirken kendinize bir avantaj- dezavantaj listesi oluşturmanızı tavsiye ederiz. Bu liste, değerlendirmenizin sonunda genel bir bakışla kıyaslama yapmanızı mümkün kılar. Dikkat etmeniz gereken noktalardan ilki, gelir ve kârın aynı şey olmadığıdır. Kâr, dükkân kirası ve giderleri, personel maaşı, emlak vergisi gibi masrafları karşıladığınızda elinizde kalan paradır. Yüksek kazanç sunan bayiliği bulmak için firmaların geçmiş yıllardaki finans tablolarını inceleyebilir, kâr oranları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Firmanın yıldan yıla büyüme ya da gerileme gibi gösterdiği değişiklikler ve sahip olduğu kâr marjı size bilgi verecektir. 

Karlı Bayilik Bulmanın Aşamaları 

En karlı bayilikler bulunurken birbirini izleyen adımlar söz konusudur. Öncelikle yaptığınız işten ne kadar kazanç sağlamak istediğinizi düşünmeli ve bir fiyat aralığı belirlemelisiniz. Yola çıkmadan önce ne kadar para kazanmak istediğinize karar vermeniz, geriye kalan tüm adımları etkileyecektir. Bu konudaki kararınızı verdikten sonra bayiliklerin sağladığı kazanç hakkında bir araştırma yapabilir ve umduğunuz kazanca uygun olanı seçebilirsiniz. 

Bir sonraki adımda kendi bütçenizi belirlemelisiniz. Bayiliğini almak istediğiniz firma ya da markanın bayilik şartları kapsamında sizden talep ettiği bir ücret olacaktır. Bayilik satın alma, iş yeri kurma, dizayn, malzeme tedariki sağlama gibi işlemleri gerçekleştirebilmeniz için belli bir sermayeye sahip olmanız gerekir. Bu maliyetleri kalem kalem hesaplayarak kendinize bir bütçe planı çıkartmalı ve elde edeceğiniz kârın sermayenizi karşılayacağından emin olmalısınız.

Bayiliğini almak istediğiniz firmayla görüşmenizin ardından, size bayilik bedeli, gerekli sermaye, kazanç oranı gibi bilgiler sunulacaktır. Bu bilgilerin önceden belirlediğiniz çizelgeyle uyumunu inceleyebilir ve işin size, planlamanıza uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. 

En Karlı Bayilikler Nelerdir? 

İşletmelerin büyük bir kısmı bayiliklerden oluşurken bu pazar Türkiye’de gün geçtikçe daha da büyümektedir. Özellikle bu alandaki potansiyelin farkına varan ABD ve AB ülkelerinin yatırımcı olmak için sıraya geçtiğini söyleyebiliriz. Peki, Türkiye pazarında en karlı bayilikler nelerdir? Fazla şubeye sahip olan ve girişimciler tarafından talep edilen alanları sizler için derledik.  

  • En kârlı bayilikler kafe, restoran, fast food zinciri gibi gıda üzerine kurulan markalar ile mümkün olmaktadır. Uzun yıllardır ülkemizde hizmet veren Burger King, Popeyes, McDonalds, Arby’s, Little Caesars gibi yabancı menşeli fast food zincirleri çok fazla şubeye sahiptir. Burger King kurucusu olan TAB Gıda, bayilik vereceği girişimcilerin başarılı bir iş geçmişine ve yöneticilik yeteneğine sahip olması şartını koşmaktadır.
  • Yabancı gıda markalarının yanı sıra Komagene, Tarihi Sarıyer Börekçisi, Tavuk Dünyası, Bitez Dondurma, Ekrem Coşkun Döner, Levent Börek ve Midyeci Ahmet gibi daha pek çok tanınmış yerli firma yüksek kâr oranıyla bayilik imkânı sağlar.
  • Gıda sektörünün ardından en kârlı bayilikler için mağaza ve hizmet sektöründen bahsedebiliriz. Bu kapsamda, gayrimenkul danışmanlığı sunan RE/MAX gibi firmalar, Yurtiçi ve MNG kargo dağıtım birimleri, Çiçek Sepeti gibi çiçek ve hediyelik eşya satan markalar, zincir kıyafet mağazaları tercih edilirlik seviyeleriyle kârlı bayilik fırsatı sunar.

Bayilik ile Ne Kadar Kazanç Sağlayabilirim?

Yeni kurulan bir bayilik için kazançtan önce giderler hesaplanmalıdır. Bayilik bedeli, ekipman masrafı, reklam ve pazarlama hizmetleri dışında işletmenin yapı, dekor giderlerini belirlemeli ve buna uygun bir sermayeye sahip olmalısınız. İlk birkaç yıl giderleriniz dolayısıyla kazancınız istediğiniz düzeyde olmasa da sonrasında markanın sahip olduğu yüksek kâr marjına erişebilirsiniz. Markanın tanınırlığına göre ileriye yönelik satış tahmini yapmanız da mümkün olabilir. 

Bayilik başarısını belirleyen ve yüksek kazanç sağlayan dört ana etken olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar brüt ve net kâr marjları, yatırım kârlılığı, cari oran ve önceki yıllara ait satış oranlarıdır. Bayiliğini almak istediğiniz firmanın bu saydığımız dört bilgisine erişerek markanın geleceği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

En karlı bayilikler nasıl bulunur, hangi markalar yüksek kâr sağlar, bayilik ile ne kadar kazanç sağlanır gibi soruları yanıtladığımız bu yazımızın girişimci adayları için faydalı olacağını umar, iyi günler dileriz. 

En Karlı Bayilikler Nasıl Bulunur?  yazımız ilginizi çektiyse Bayilik kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu