Ek İş FikirleriDiğer İş Fikirleri

Yumurta Çiftliği Kurmak Ne Kadar Kazandırır ?

Yumurta çiftliği kurmak para kazandırır mı? Yumurta çiftliği, üretimin en temel gıdalarından biri olan yumurtayı üreten tesislerdir. Yumurta üretim çiftlikleri, sahip oldukları tavuklar sayesinde gün içerisinde oldukça yüksek miktarda yumurta üretimi yapar ve üretilen yumurtayı çeşitli firmalara veya bakkallara satarak para kazanmaya çalışırlar. 

Yumurta çiftliği kurmak ve para kazanmak, özellikle tarım ve hayvancılık dışı istihdamın oldukça hızlı arttığı ülkemizde son derece önemli ve para kazandıran bir iş fikridir. Peki yumurta çiftliği kurmak ne kadar para kazandırır? Yumurta üretim çiftliği nasıl açılır?

Yumurta Çiftliği Kurmak Ne Kadar Maliyetli?

Bir yumurta çiftliği kurmak için, üretimin yapılacağı tesisin kurulu bulunacağı arsayı ya da araziyi satın almanız gerekmektedir. Yumurta üretim çiftlikleri genelde çok fazla yer kapladıklarından, ucuz arazilere yönelmekte ve şehir dışı bölgelerde üretim yapmaktadırlar. Türkiye’de her yıl ortalama 19 milyar yumurta tüketilmektedir. Yumurtaların tüketiciye ortalama 0,50 TL’den ulaştığını düşünecek olursak, yıllık yaklaşık 9 milyar TL değeri olan bir pazardan bahsediyoruz.  Bu nedenle talep her geçen gün artmakta ve büyümeye devam etmektedir.

Ortalama günlük 10 bin yumurta üretimi için, 12 bin ligorin cinsi tavuk satın almanız gerekir. Diğer tavuk cinslerinin günlük yumurtlama oranı az olduğundan en yüksek verim bu tavuklardan alınabilmektedir. 10 bin yumurta üretimi için 12 bin ligorin cinsi tavuk için yaklaşık 250 bin lira bedel ödemeniz gerekecektir, kendiniz üretmek isterseniz yaklaşık 1000 yumurta kapasiteli birkaç kuluçka makinesi alabilir ve bir yıl içinde üretim faaliyetlerine başlayabilirsiniz. 

Arazi Alımı

Arazi alımı yumurta çiftliği kurmak konusunda önemli bir faktör. 10 bin yumurtanın üretilebilmesi için, 12 bin tavuğun yer alacağı çiftlik en az 10 dönüm büyüklüğünde olmalıdır, tabi ki kafes üretimi yapacaksanız. Serbest dolaşan tavuk yumurtalarının üretimi için 25 dönüm arazi gerekmektedir. Bu arazi alımı için yaklaşık 400 bin lira gibi bir bedel ödemeniz gerekiyor.

Üretimhane Kuruluşu

Üretimhaneyi kurabilmek için de yine bazı masraflar var. Yumurta üretiminin yapılacağı tesis 10 dönüm genişliğinde olacağından ve çok fazla işçi çalışması gerekeceğinden yaklaşık 500 bin lira üretimhanenin kurulması için sermaye ayırılması gerekecektir

Toplam Maliyet 

Tüm ekipman ve giderleri ile günlük 10 bin yumurtanın üretileceği bir tesis kurmanın maliyeti yaklaşık 1,2 ile 1,5 milyon lirayı buluyor. Üretim hane kurulduktan sonra günlük ortalama yapılacak ciro yaklaşık 3.000 TL dolaylarında olacaktır. Kâr marjı genelde yüzde 50’dir. Bu nedenle aylık 90 bin lira ile 100 bin lira cironun önemli bir kısmı size kar olarak kalacaktır.

Yumurta Çiftliği Kurmak Ne Kadar Kazandırır?

Normal şartlarda bir yumurta üretim çiftliği açabilmek için yaklaşık 1 milyon lira sermaye gerektiği ve bunun karşılığında aylık 25 bin lira ile 50 bin lira arasında değişen oranlarda kazançlar sağlanabilmektedir. Yumurta üretim çiftliği kurduğunuzda bu oranlarda para kazanma şansınız oldukça yüksek. Sermayeyi artırıp günde 20 bin-30 bin yumurta üretmeniz halinde kazancınız da fazla olacak. Şunu unutmayınız ki, yumurtaya talep her zaman var ve yükseliyor da. Türkiye, yumurta konusunda büyük bir pazardır ve bu yıl 19 milyar adet tüketilen yumurta iki yıl sonra 20 milyar adet tüketime ulaşacak, bu konuda hiç endişelenmeyin ve yatırım yapın.

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu