Diğer İş Fikirleri

UBER Şoförü Nasıl Olunur? Aylık Ne Kadar Kazanılır?

UBER şoförü olmak, kendi aracıyla iş yapma düşüncesi olan kişiler için oldukça yerinde bir meslek olacaktır. Peki UBER sürücüsü olmak için ne gibi şartlar var ve aylık kazancı nedir? İsterseniz bunlara biz göz atalım.

Uber Nedir? Nasıl Çalışır?

UBER, 2009 yılında Amerika’nın Kaliforniya Eyaletinin San Francisco kentinde kurulmuş bir şirkettir. Günümüzde taksi ile ulaşım sistemini tamamen değiştiren UBER, Türkiye’de de milyonlarca müşteriye hizmet vermektedir. Gelelim UBER şoförlüğü yaparak para kazanmak konusuna. bu iş sistemi ülkemizde son 3-4 yıldır mevcut olup metropol şehirlerde güzel paralar kazanan şoförler mevcuttur.

Çalışma sistemi ise; akıllı telefonunuzdan alınmak istediğiniz yer ile gitmek istediğiniz yeri işaretliyorsunuz ve bu sistem size en yakın aracını gönderiyor.

UBER, ülkemizde geçtiğimiz senelerde yasaklanmış ve hala bu işi yapan sürücülere para cezaları verilmeye başlanmıştı. Hatta haber kanallarında rastlamışsınızdır; sarı taksi sürücüleri ile UBER sürücüleri arasında kavgalar yaşanmıştı. Taksicilerin karşı çıkmasıyla UBER bir dönem yasaklandı ancak son günlerde tekrar gündeme geldi. Son günlerdeki haberlere bakılırsa; İstinaf mahkemesi Uber’e erişim engelini kaldırdı ve Uber’in sarı taksiler ile çalışmaya devam etmesine izin verdiği belirtildi. Peki UBER şoförü olmak için ne yapmalısınız?

UBER Şoförü Nasıl Olunur? Aylık Ne Kadar Kazanılır?
UBER Şoförü Nasıl Olunur? Aylık Ne Kadar Kazanılır?

Nasıl UBER Şoförü Olunur?

  • Öncelikle Uber şoförü olabilmek için herhangi bir sabıka kaydınızın bulunmaması ve minimum beş yıl ehliyetinizin olması gerekiyor.
  • Eğer bu koşullara uygunsanız herhangi bir UBER ofisine gidip bir eğitim almanız ve bu eğitim sonucunda bir sınava tabi tutulmanız gerekiyor. Bu sınavdan da başarı ile geçtikten sonra aktif olarak bir UBER aracında göreve başlayabilirsiniz.
  • Eğer kendinize ait bir aracınız yok ise UBER sizi bu yönde yönlendirip araç sahipleri ile görüşmenizi sağlıyor. Kendinize ait bir aracınız var ise kendi aracınızda bu işi yapabiliyorsunuz.

UBER Şoförü Ne Kadar Kazanır?

UBER şoförlüğü yaparak ne kadar kazanırım? sorusu da önemli tabi. bu iş yer yer çok kârlı olabiliyor. Taksi şoförlüğü gibi aldığınız müşteriyle doğru orantılı olarak para kazandıran UBER’de; sabit maaş ile de çalışabiliyorsunuz bu siz ve aracında çalıştığınız kişi ile alakalı olup ortalama 4.000 TL’yi bulabiliyor.

Eğer kendi aracınız ile bu işi yapıyorsanız bu rakam aylık ortalama 10.000 TL’yi görüyor. Her yolculuğun sonunda UBER sizden %25’lik bir komisyon alıyor. Size kalan %75’lik bir ücret ile bu kazançlara ulaşabiliyorsunuz.

İstanbul’da ortalama bir UBER günde 15 yolculuk yapmaktadır ve müşteri başına ortalama kazancı 33 TL’dir. Bu bağlamda bir UBER aracının ortalama aylık brüt geliri 13.000 TL olup, net kâr 12.000 TL olabiliyor. Eğer araç sizin değilse bu paranın 4.000 TL’si size 8.000 TL’si araç sahibine kalıyor. Aylık ortalama bir UBER Şoförünün gideri ise 650 TL’dir.

Diğer iş fikirleri incelemek için Ek İş Fikirleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir Kişi Fark Edilmek İstendi

  1. EVCİL HAYVANLARİNİZA HİJYENİK EV ORTAMİNDA UZMAN EGİTMEN ESLİGİNDE BAKİLİR DETAYLAR İCİN 0 545 337 ****

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu