Sermayesiz İş Fikirleri

Temizlik Yaparak Para Kazanmak

Temizlik Yaparak Para Kazanmak

Temizlik yaparak para kazanmak, uzun yıllardan beri kadınların evlere temizlik amacıyla giderek para kazanmasına aşina olduğumuz bir para kazanma yöntemi, bir meslektir. Ev temizliği yapmak, gerçekten de maddi getirisi fazla, beden işçiliğine dayanan bir iştir. Genel olarak günlük ödemelere dayanan kazanç yüklüdür.

Her ne kadar bu işten para kazanmak, kadınlara yönelik bir iş olarak algılansa da günümüzde artık bu işte cinsiyet ayrımı gözetilmemektedir. Çünkü zamanın değişmesi ve ihtiyaçların artması ile temizlik sektörü de gelişme göstermiştir.

Eskiden, sadece ev sahibi ve evini temizlemeye gelecek olan kişi ya da kişiler arasında yapılacak olan anlaşmaya bağlı olan bu iş artık daha da profesyonelleşmiştir. Bu profesyonelleşmeye bağlı olarak birçok temizlik şirketleri kurulmuş ve kadın erkek fark etmeksizin çalışanlar istihdam edilmeye başlanmıştır. Böylelikle; günlük temizlik işçiliği, ev temizliğini aşmış; apartman, işyeri, ofis, şirket temizliklerine doğru açılım göstermiştir.

Temizlik yaparak para kazanmak ve Profesyonelleşme

Temizlik sektörünün profesyonelleşmesinde etkili olan bir unsur; güven duygusudur. Evlerini, işyerlerini veya apartmanlarını temizletmek isteyen kişiler, garantisi ve şikâyet mercii olmayan kişilere mülklerini emanet etmektense, karşılarında bir sorumlu bulabileceği temizlik şirketlerine ilerini yaptırmayı tercih etmişlerdir.

Temizlik yaparak para kazanmak, eskiden sadece ev sahibi ve işi yapan arasındaki bir anlaşmaya bağlıydı. Getirisi ise, tıpkı bugün olduğu gibi fazlaydı fakat eksik yönlerinden bir tanesi sigorta yapılmaması idi. Temizlik işi, doğası gereği iş kazası yaşanabilme riski fazla olduğu için sigorta gerektiren bir iştir ve ev sahibi tarafından günlük olarak temizlik işçisine sigorta yapılmaması yasalar önünde bir suçtur.

Temizlik işçiliğine, günümüzde 150 TL ve 200 TL arasında değişen günlük ödemeler yapılmaktadır. Bir şirket dâhilinde olmadan, günlük olarak elde edilecek kazanç yaklaşık olar bu meblağlar arasındadır. Fakat temizliğin içeriğine göre; detaylılığına göre bu fiyatlarda artış da olabilmektedir.

Temizlik Yaparak Ne Kadar Kazanılır?

Temizlik yaparak para kazanmak fikri ile ilgilenen ve bu işi yapan insanlar ülkemizde bçlgeden bölgeye göre değişen ücretlere çalışırlar. İstanbul gibi büyük şehirlerde yarım gün ve tam gün zamanlı olarak çalışılır. Bu iş fikri ile ilgilenenler şunu bilmelidir ki genelde yarım gün ücretleri 100-150 TL arası değişirken tam gün temizlik yaparak para kazanan çalışanlar 200-400 TL arası değişen ücretlere çalışmaktadırlar.

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu