Ek İş FikirleriAz Bütçe İle Ek İş

Tavuk Yetiştirerek Ek Gelir Elde Etmek

Günümüzde imkanı olan herkes tavuk yetiştiriciliği yapabilir. Tavuk yetiştirmek şehir ortamında nispeten biraz daha zor olsa da imkanı olanlar bunu kolaylıkla yapabiliyorlar. Tavuk yetiştirerek ek gelir elde etmek çok yönlü kazanç tiplerinin güzel örneklerinden bir tanesi.

 

Tavuk Yetiştirerek Nasıl Ek Gelir Elde Edilir?

 

Tavuk yetiştirmek herkesin yapabileceği çok da zor olmayan bir olay. Tavuklar hasta olmadıkları sürece sadece yem ve çeşitli sebzelerle beslenerek kolay bir şekilde büyüyebilen hayvanlar. Son dönemlerde revaçta olan “gezen tavuk” terimi potansiyel müşteriler için cazip olan noktalardan bir tanesi. Bu bakımdan tavuk yetiştirmek için gerekli alanı olanlar bu konuda biraz daha şanslılar.

 

Eğer tavuk yetiştirerek ek gelir elde etmek istiyorsanız ve bu işe ilk defa girecekseniz ilk önce yapmanız gereken bunun için gerekli ortamı hazırlamak olacaktır. Kendinize ait bir bahçeniz varsa burada kuracağını bir kümes bunun için ilk adım olabilir. Elinizde halihazırda tavuk olmadığı için civciv satın almanız ve büyütmeniz gerekiyor. Civcivler tavuk olana kadar ilk başlarda pek bir kazanç sağlayamayacaksınız. Biraz büyüdüklerinde ise kümes için yetişkin bir horoz almanız gerekiyor. Bundan sonrası için ise tavuklarınız kuluçkaya yatacak ve yumurta yapmaya başlayacaklardır. Ne kadar fazla tavuğunuz olursa alacağınız yumurta sayısı da o kadar fazla olacaktır. Belirli dönemlerde yumurtaları toplamayarak civcivlerin doğmasını sağlarak bir döngü yaratabilirsiniz.

 

Yaşlanan ya da yumurta vermeyen tavukları ise kesebilir ve satabilirsiniz. Yumurta ya da tavuk satmak için internet üzerinde kolay bir şekilde müşteri bulabilirsiniz. Pek çok insan marketlerden ya da mandıralardan alışveriş yapmak yerine direkt olarak bu işle uğraşan insanlardan yumurta ve tavuk satın alırlar. Bunun sebebi ise birinci şahısların daha güvenilir ve daha sağlıklı besinler sunabilmeleridir. Market ve mandıralarda satılan ürünlerde ne tür işlemler uygulandığının pek bilinmemesi de bunda etkilidir.

 

Tavuk Yetiştirerek Ne Kadar Ek Gelir Elde Edilir?

 

Tavuk yetiştirerek ek gelir elde etmek ve bu gelirin ne kadar olacağını belirlemek tamamen sizin satış politikanız ile bağlantılıdır. Çok tavuk beslemek çok yumurta ve dolayısıyla çok kazanç anlamına gelir. Bunun için imkanlarınız doğrultusunda tavuk besleyebilirsiniz. Bununla birlikte tavuk beslemede kazanç giderlerle karşılaştırıldığında oldukça karlıdır.

 

 

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu