İnternette Ek İşEk İş FikirleriEvde Ek İş

Sanal Asistanlık Nedir ve Maaşı Nasıl Yükseltilir?

Sanal asistanlık ülkemizde yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan tatmin edici ek gelir sağlayan bir sektör. Özellikle pandemi sebebiyle bir kısım şirketlerin personel sayılarını azaltmaya gitmeleri, bu mesleğin de ortaya çıkmasına zemin hazırladı. Sanal asistanlık evinden çalışmak isteyenler için son derece uygun işlerden bir tanesi.

Sanal asistanlık yaparak gelir elde etmek için asistanlığını yapacağınız kuruluş ile ilk etapta her konuda anlaşmanız gerekiyor. Çünkü bu iş uzaktan yapılan bir iş olduğu için günde kaç saat ve hangi zamanlarda çalışacağınızın da önceden belirlenmesi çok önemli. Bazı kişiler uygun saatleri ayarladıkları takdirde aynı gün içerisinde iki farklı şirket için dahi asistanlık yapabiliyorlar.

Sanal Asistanlık Nedir?

Sanal asistanlık ofislerde bulunan asistanların veya sekterlerin ofis yerine kendi evlerinden çalıştıkları bir iş modelidir. Bu asistanlık bir şirketin genel asistanlığı olabileceği gibi müdür seviyesindeki insanların da asistanlığı olabilir. Asistanlık için ayrıca personel istihdam etmek istemeyen şirketler bu açığı sanal asistanlar ile kapatmaktalar. Sanal asistanlık sadece evden çalışmanın dışında diğer bütün yönleriyle bir asistanın yapabileceği işleri kapsamaktadır.

Sanal asistanlık yapmak için en önemli kriter belirlenen çalışma saatleri içinde sürekli olarak ulaşılabilir olmaktır. Kişi her ne kadar bu işi evinden yapıyor olsa da ev ortamından kendini soyutlayarak işini yapması gerekmektedir. Çünkü çoğu zaman evin rahatlığı insanın iş yapmasının önüne geçebilir. Ev içinde bu iş için vakit ayıramayanların çalışmaları da pek mümkün olmayacaktır. Şirketler sanal asistan seçerken kişinin nerede ve nasıl yaşadığına özellikle dikkat ederler.

Sanal Asistan Ne İş Yapar ?

Sanal asistanlık yukarıda da bahsettiğimiz gibi sekreterin yaptığı bütün işlerden sorumludur. Bunların arasında yazışmalar yapma, randevu ayarlama, maillere cevap verme, sunum hazırlamak, istenilen bilgi veya dosyaların bulunması, toplantıları organize etmek, bağlı bulunduğu kişilerin programlarını düzenlemek ve toplantı gibi organizasyonlardan bu kişileri haberdar etmek şeklinde sıralanabilir. Daha çok yeni bir meslek olduğundan dolayı bazı sitelerde bunların eğitimlerini görmeniz mümkündür. Eğer bu mesleğinin detaylı olarak ne iş yaptığını öğrenmek isterseniz Udemy gibi sitelerden ücretli olarak ders satın alabilirsiniz.

Sanal Asistanlık İçin Neler Gerekli?

Günümüzde olmazsa olmaz iletişim araçları internet ve telefon bu meslek için de olmazsa olmaz iki şey. Bununla birlikte bir printer da bazı durumlarda gerekli görülebiliyor. Elbette bunların yanında bu cihazları verimli bir şekilde kullanmasını da bilmek gerekiyor. Şu anda için yavaş yavaş bilinmeye başlayan sanal asistanlık önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli meslekler arasına gelecek gibi görünüyor.

Eğer bu mesleği yapabilirim diyorsanız, öncelikle güzel ve kaliteli bir CV doldurarak, LinkedIn gibi sitelerde bir profil oluşturmalı, becerilerinizi, deneyimlerinizi ve kendinizi tanıtan bir yazı ile işe başlamanızı tavsiye ederiz. Bu siteler iş bulma açısından çok önemli etkilere sahiptirler. Siz de isterseniz bir firmanın açık pozisyonuna iş başvurusu yapabilirsiniz.

Sanal Asistanlık Maaşı Ne Kadar?

Asistanlık ücretleri firmalara göre değişkenlik göstermektedir. İşte yeni ve deneyimsiz olunduğu takdirde 1.000 TL gibi bir miktara iş bulabilirken, iki veya daha fazla dil bilen, teknoloji ile arası iyi olan ve günde 5-6 saat çalışma süreleri ile büyük firmalar sanal asistanlık maaşı olarak 5.000 – 6.000 TL ücret ödemektedirler.

Önemli olan sizin kendinizi sürekli olarak geliştirmeye ve bilmediğiniz şeyleri öğrenmeye çalışmanızdan geçmektedir. Sadece orta seviyede İngilizce öğrenmeniz dahi maaşınızı 2’ye katlamaya yetebilir.

Kendinize uygun iş modellerini incelemek isterseniz Evde Ek İş kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir Kişi Fark Edilmek İstendi

  1. Merhaba.Ben kamu yönetimi mezunuyum.Meslek olarak 20 yıllık ön muhasebe işinde çalıştım.İkinci çocuk olduktan sonra daha çalışmadım.Simdi evden çalışacağım iş arıyorum.Sanal asistanlık,dosya takibi vs.Trabzon’da oturmaktayım.

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu