Sermayesiz İş FikirleriEk İş Fikirleri

Ödev Yaparak Para Kazanma Yöntemleri

Ödev yaparak para kazanma şekli genellikle çalışkan öğrencilerin ve hatta öğretmenlerin bile ek gelir kazanmak için başvurduğu bir yöntemdir. Bu iş modeli ile ek gelir kazanmak isteyen kişiler sınav ve ödevlerin yoğun olduğu zamanlar kendi maaşlarından bile daha fazla kazanabilmektedirler.

Konunun ne kadar etik olduğu tartışılır aslında, sonuçta başka birinin yapması ve yaparken de öğrenmesi gereken bir ödevini yapıyorsunuz. Ama illegal bir durum da yok ortada tabi ki. Ödev yaparak para kazanma işini sadece ortaokul ve lise olarak düşünmemelisiniz, aslında kazanabileceğiniz büyük paralar üniversite öğrencileri sayesinde kazanılıyor. Üniversite de vizesi, finali, projeler derken bazı dersler aksayabiliyor ve burada siz devreye giriyorsunuz.

Ödev Yaparak Para Kazanma İle İlgili İpuçları

Ödev yap para kazan mottosuyla, çok fazla yüz üstüne çıkmasa da binlerce öğrencinin bu yönteme başvurduğunu biliyoruz. Ne kadar para kazanabileceğiniz aslında tamamen size ve sizin bilginizi ne kadar çok kişinin bildiğine bağlıdır. Herkesin bildiği gibi bir ürün/hizmet piyasa da ne kadar fazla ise fiyatı da o kadar ucuzdur. Bu sistem ödev yaparak para kazanma yönteminde de geçerlidir.

Ödev Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Örnek ile açıklamak gerekirse; lise düzeyinde bir matematik ödevini çalışkan öğrenciler, üniversite öğrencileri, tanıdığınız ve sizin okulunuzda görev yapmayan öğretmenler (etik açıdan kendi öğretmeniniz bu işi yapmaz) gibi birçok kişi yapabilir. Hal böyle olunca, ödevi yapabilecek kişi sayısı fazladır ve bu da fiyata yansır. Aynı örnek üzerinden devam edersek, lise düzeyinde bir matematik, fizik, Türkçe ödevini 150 – 200 TL en fazla 400 TL’ye yaparsınız. Çünkü muhakkak sizden daha az fiyat söyleyecek birileri çıkacaktır.

Ancak üniversite düzeyine geldiğinizde fiyatlar oldukça artmaktadır. Örneğin hazırlık sınıfında okuyan bir öğrencinin İngilizce ödevini 1.000 TL gibi fiyatlara çıkabilmektedir. Mimarlık, mühendislik dallarında yapılan projeler, ödevler bazen 2.000 – 3.000 TL‘ye çıkmaktadır. Ödev yaparak para kazanma işinde başta da söylediğimiz gibi dönemine göre kendi maaşlarından çok daha fazlasını kazanabilmektedirler.

Tabi ki sadece öğretmenler değil öğrenciler de bu işi pekala yapabilir ve hatta yapmaktadırlar. Başka şehirde okuyan ya da harçlığı için para kazanmak zorunda kalan öğrenciler, diğer öğrencilerin ödevlerini yaparak kendi paralarını kazanabilirler.

Ödev Yaparak Para Kazanabileceğiniz Platformlar

Aslında bunun en güzel yolu kulaktan kulağa dolaşmasıyla olacaktır. Siz ödev yaparak para kazanmak istiyorsanız önce bir kaç öğrencinin ödevlerini referans amacıyla ücretsiz yapmanızı tavsiye ederiz. Buna bir nevi reklam çalışması diyebilirsiniz. Yaptığınız ödevlerin notları ne kadar yüksek olursa, sizi bulmak isteyen öğrenci sayısı da artacaktır. Yani ödevleri düzgün ve zaman harcayarak yapmanız sizin iyiliğinize olacaktır. Daha sonraları bu iş öğrenciler arasında dolaşacak ve potansiyel müşterilere erişmiş olacaksınız. Ama böyle bir çevreniz yoksa şu platformları kullanabilirsiniz;

Yalnız dediğimiz konunun etikliği tartışıldığı için bu tarz freelancer sitelere açık açık ben matematik, fizik ya da mühendislik ödevlerinizi yaparım yazıldığını biz göremedik ama ödev seçeneği var ise işaretlemeniz yararınıza olacaktır. Sitelerdeki açıklama kısmına genellikle şu dersi veririm ya da şu derslerde yardımcı olurum tarzında doldurmanız ve potansiyel öğrencilere kendiniz bir şekilde erişmeniz gerekmektedir.

İnternet ortamında ödev yaparak para kazanmak istiyorsanız fiyatlarınızı biraz kırmanız gerecektir. Çünkü aynı tarz ödevleri yapabilecek çok insan olacaktır. Güzel paralar kazanmak istiyorsanız kendiniz yüz yüze görüştüğünüz öğrencilerden yola çıkmalısınız. Dediğimiz gibi en güzel reklam kulaktan kulağa dolaşan şekilde olacaktır.

Bu yazımızı beğendiyseniz Sermayesiz İş Fikirleri veya Ek İş Fikirleri kategorilermize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu