Evde Ek İşAz Bütçe İle Ek İşEk İş FikirleriSermayesiz İş Fikirleri

Oda Kiralayarak Para Kazanmak

Ek gelir elde etmek isteyenlerin son dönemlerde başvurdukları yöntemlerden bir tanesi de oda kiralamak. Oda kiralayarak para kazanmak ülkemizde oldukça yeni olmasına rağmen yurt dışında uzun bir zamandır yapılmakta. Evleri büyük olanlar için bir ya da iki odayı kiraya vermek oldukça cazip görünüyor.

Oda Kiralayarak Nasıl Para Kazanılır?

Oda kiralayarak para kazanmak için iki yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki tamamen kendi başınıza insanlara ulaşarak ya da insanların size ulaşmalarını sağlayarak odalarınızı kiraya vermek. İkinci yöntem ise bu konuda aracılık yapan internet siteleri. Bu sitelere kayıt olarak adresinizi, kaç odanızı kiraya vermek istediğinizi ve hangi tarihler arasında bunu yapmak istediğinizi seçerek sitenin insanları size yönlendirmesini belirtebilirsiniz. Bu işi sürekli yapmak istiyorsanız bu sitelerde bulunan bilgilerinizi de sürekli olarak güncelleyebilir ve odalarınızın boş mu yoksa dolu mu olduğu bilgisini buralardan paylaşarak düzenli olarak müşteri bulabilirsiniz.

Kendi başınıza odanızı kiraya vermek isterseniz sosyal medya üzerinde bir hesap açarak insanlara buradan ulaşabilirsiniz. Elbette ilk aşamada en azından bilinirliğe sahip olana kadar bu iş için aracı konumunda bulunan sitelerden müşteri bulmak daha avantajlı olacaktır. Oda kiralayarak para kazanmak elbette beraberinde bir sorumluluk da getiriyor. Bu iş şu anda ülkemizde çok fazla bilinmediği için devlet tarafında da takip edilmiyor. Ancak bu hiç takip edilemeyeceği anlamına da gelmiyor. Bu işten para kazanıldığı için ilerleyen dönemlerde yasal olarak sorun teşkil etme riski bulunuyor. Bilindiği gibi artık geriye dönük olarak da araştırma yapılıp ona göre ceza kesilmekte.

Oda Kiralayarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Oda kiralayarak para kazanmak, odayı kiralama şeklinize göre de değişecektir. Kendiniz müşteri bulabilirseniz istediğiniz fiyatı belirleme konusunda özgürsünüz. Ancak bir site üzerinden bunu yapıyorsanız, odalarınızın karşıladığı kriterlere göre ücretler site tarafından belirlenmekte bununla birlikte site de size müşteri bulduğu için komisyon almakta. Odanızda ayrı banyo ve tuvalet olması, televizyon, klima, bilgisayar bulunması, en önemlisi odada bulunan yatak sayısına göre ücret farklılık gösterecektir. Evinde birden fazla odayı kiraya verenler doğal olarak çok daha fazla kazanç elde edeceklerdir.

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu