Girişimcilikİş Fikirleri

Market Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Market açmak için gerekli maliyet nedir? Market açtıktan sonra aylık ne kadar para kazanabilirsiniz? Sermaye, aylık kazanç ve bilinmesi gerekenler

Günümüzde sıfırdan market açmak kadar zorlu bir eylem yoktur. Ürünlerin tek tek raflara dizilmesi, dekorasyon yapılması ve uygun bir mekân bulunması, çalışma saatlerinin yüksek olması gibi bir dizi zorlu süreci içerir. Bu nedenle market açmak zorlu bir eylemdir. Fakat, yine de sıfırdan bir market açmak yüksek sermaye gerektirmeyen buna karşılık ciddi kazançlar sunabilen bir eylemdir. Peki sıfırdan market açmak para kazandırır mı, ya da sıfırdan market açarak ne kadar para kazanabilirsiniz?

Market Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gereklidir?

Market devir fiyatlarına baktığımızda ortalama 80,000 TL açılış fiyatı görmekteyiz. Bu da sıfırdan bir market açmanın en az 80 bin liraya mal olacağı yönünde bir kanıya varmamızı sağlıyor. Tabi ki, daha düşük maliyetlerle market açabilirsiniz fakat iyi bir kazanç sağlamak için 80.000 TL altını pek önermiyoruz.

  • 80.000 TL sermaye ile açılmış bir market ortalama günlük 2000 TL civarı satış yapar.
  • 100-200 bin TL arası bir sermaye ile açılmış marketler günde 2000 TL ile 6000 TL arası satış yapabiliyorlar.

Market Ne Satar?

Marketler genel olarak, su, sigara, ekmek, şarküteri, abur cubur, çekirdek ve kuruyemiş gibi gıda ürünleri satarlar. Büyük sermayeli marketler dışında çoğu market, pirinç, bulgur, mercimek gibi yemeklik malzemeler satmaya yeltenmemektedir.

Marketlerin Çalışma Saati

Yerel bir marketin çalışma saati sabah 08.00 ile akşam 23.00 arasıdır. Kurumsal marketler ise, sabah saat 09.00 gibi açılıp, akşam 21.00 gibi kapanırlar.

Marketlerin Kar Marjı Ne Kadar?

Çoğu marketin kar marjı yüzde 20 civarındadır. Bazı marketler bölgesine göre yüzde 25’e varean kar marjlarıyla satyış yapabiliyor olsalar da çoğunlukla genel oranlar bu civardadır. Bunun dışında sigara ve alkolün yoğun olarak satıldığı marketlerde kar marjı çok daha düşüktür.

Marketler Ayda Ne Kadar Satış Yapar?

Çoğu marketin aylık satışı 100 bin TL’yi geçmez, fakat konumu iyi olan ve güzel bir sermaye ile açılmış olan marketler ayda 200 hatta 300 bin TL dahi satış yapabilir.

Marketler Ayda Ne Kadar Para Kazanır?

Marketlerin aylık kazancı, satışlarına bağlı olarak değişir. Ayda 100 bin lira satış yapan bir marketin brüt kazancı 20 bin lira olup, aylık 150 bin lira satış yapabilen bir marketin brüt kazancı 30 bin lira civarındadır. Tabi tüm bu satışlardan belli bir miktar gideriniz de olacaktır.

  • Aylık brüt kazancı 20 bin lira olan işletmeler, vergiden ve çeşitli masraflardan sonra net 6 bin lira ile 10 bin lira arası para kazanmaktadır.
  • Aylık brüt kazancı 30 bin lira olan bir işletmenin, vergilerden ve diğer çeşitli masraflardan sonra net kazancı 13 bin lira ile 18 bin lira arası değişmektedir.

Market Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Market açmaya karar verdiyseniz, nereye açacağınıza çok dikkat etmek zorundasınız. Zira bu işte konum çok önemlidir. Sırf konumu iyi diye, yüksek kira ödemek de zararlıdır, kirası az diye kötü bir konumda dükkân kiralamak veya devralmak da zararlıdır. Bu nedenle konumu çok iyi ayarlamalı ve iyi bir bölgede uygun kiralı bir yer tutmalısınız. Ürünleri alırken, mutlaka toptancı ile pazarlık etmeli ve ticarette alırken kazanılır sözü asla unutulmamalıdır. Zira malı pahalı alırsanız asla market açarak para kazanamazsınız.

  • Kirası uygun olmalı
  • Araç ve yaya trafiğine açık bir yer olmalıdır.
  • İyi bir toptancı firması ile anlaşılmalı ve özellikle gıda ürünlerini piyasadan en az yüzde 25-30 altına almalısınız.

Market açmak hakkında merak edilenleri bu yazımıda detaylı olarak paylaştık. Ayrıca sitede daha önce yer verdiğimiz Trendyol Araçlı Kurye Başvurusu ve Maaşlar  konusu da iş fikirleri konusunda ilginizi çekebilir.

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu