Diğer İş Fikirleri

İşkur’dan Üniversite Öğrencilerine İş İmkanı

İŞKUR tarafından başlatılmış olan “Sosyal Çalışma Programı” ile üniversite düzeyinde öğrencilere yaz ayları boyunca toplam 2.500 TL maaş tutarında iş imkânı sunuyor.

 İŞKUR tarafından hazırlanmakta olan bu program kapsamında halen üniversitede öğrenci olarak etkin olanlara ve 18 yaşını geçmiş olan bireylere ikamet ettikleri veya üniversite okumakta oldukları şehirde “Hem sosyalleş hem para kazan” sloganıyla iş olanakları sağlayacak. Bu program ile öğrenciler haftada 3 gün, günde 7.5 saat sürece Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında çalışma fırsatı sunacak. Genellikle sosyal hizmetler ve turizm bölümündeki kurumlar olmak üzere, açılacak iş yerlerinde her şehirde farklı alanlarda kurumlar açılacak. Toplam 3 ay süren bu programda günde 68 TL maaş ile çalışacak öğrenciler bu program sayesinde yaz ayları boyunca para kazanma fırsatı bulacak. Kendilerini hem iş hayatına alıştıracak hem de maddi açıdan kazanacaklar. Türkiye genelinde 100 bin civarında öğrenci bu sosyal çalışma programından yararlanacaklar.

Sosyal Çalışma Programı Nedir?

Sosyal Çalışma Programları, üniversite okuyan öğrencilerin iş imkanı sağlanarak mesleki niteliklerini geliştirmeleri için hazırlanan programlardır. Gençler bu sayede sosyal sorumluluklarının farkına varabilecek.

Açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri bu programa dahil olamamaktadır. 18 yaşını doldurmuş bütün ön lisans ve lisans öğrencileri katılabilmektedir. Bu programa dahil olmak için derslerinin devam etmemesi, zorunlu staj ve başka bir işte çalışmamak gerekiyor.

Program öğrencilere kendilerine zaman ayırabilmeleri için haftada 3 gün çalışma imkanı sunuyor. Günlük çalışma süresi ise 7.5 saat sürecek. Programdan yaz döneminde en fazla 42 gün faydalanabiliyorken, öğrencilik döneminde toplam olarak 90 gün yararlanabilmektedirler. Ayrı olarak programın düzenlendiği kurumdan onay alabilmek için programdan yararlanan öğrenciler toplam olarak 5 gün ücretsiz izin hakkı bulunmaktadır.

Ödemeler aylık olarak, çalışılan günler için asgari ücret olarak hesaplanmaktadır. Bu ücret 2020 yılı için günlük olarak 67 lira 36 kuruş olmaktadır. KYK burs veya kredi alan öğrencilerin aklına gelen ilk soru olan burs veya kredi kesilecek mi? Sorusuna cevap olarak hiçbir kesinti yapılmayacak. Ayrıca öğrencilerin ileride düşünecekleri emekliliklerine etki edecek olan sosyal güvenceleri de sağlanacak.

Yazıda Neler Var ?

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Başvurular, İŞKUR internet sitesi üzerinden yapılacak ve her bir öğrenci il sınırı gözetmeksizin en fazla 3 programa başvurabilecek. Başvurular için önemli olarak öğrencilerin başvuru yaparken eğitim aldıkları alanlara en uygun pozisyonları seçmeleri gerekmektedir.

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu