Kredi ve Hibeler

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

İpotekli ihtiyaç kredisi, bankalardan kredi alamayan, kredi notu düşük olan, gelir belgesi olmayan kişiler için üretilmiş bir kredi ürünüdür. Eğer geliriniz kredi almaya yetmiyorsa ipotekli ihtiyaç kredisi çekebilir ve malvarlıklarınızdan herhangi birini ipotek ettirerek kredi alabilirsiniz.

İpotek ettirilecek malvarlıklarınız, kredinin toplam geri ödeme tutarı kadar olmalıdır. Peki ipotekli ihtiyaç kredisi tam olarak nedir? Nasıl çekilir? Hangi bankalar bu krediyi vermektedir? Sizler için bu soruların cevaplarını derledik.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir? Neden Alınır?

İpotekli ihtiyaç kredisi, bankalardan kredi alamayan, kredi almak için geliri veya kredi notu yeterli gelmeyen kişilere veriliyor. Kredi notu veya geliri yetersiz olan bireyler, ipotekli bir şekilde kredi çekiyor ve böylelikle geliri yetmese dahi kredi alabiliyorlar. Aşağıdaki maddelerde, ipotekli ihtiyaç kredisi alan bireylerin genel tercih sebepleri yazılmıştır.

  • Gelirinizin kredi taksitlerini ödemek için yeterli olmaması.
  • Düşük kredi notu
  • Gelir belgesinin olmayışı
  • Yüksek Borç

İpotekli ihtiyaç kredileri, genel olarak yukarıdaki durum ve sebeplerden dolayı alınmaktadır, peki hangi bankalar bu kredi ürünlerini sunabiliyor?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, ihtiyaç kredileri için ipotekli kredi imkânı sunuyor. Söz konusu krediyi alabilmek için, Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edip başvuru yapmanız gerekiyor. Ziraat Bankası’nın söz konusu kredisi için maksimum vade süresi 60 aydır. İpotek edilecek olan gayrimenkulünüzün ekspertiz değerinin yüzde 80’ine kadar kredi çekebiliyorsunuz. Ayrıca tüm bunlara ek olarak, imarlı olan arsalar için de eksper değerinin yüzde 50’sine kadar kredi alabilmek mümkün olmaktadır.

  • Söz konusu kredinin alınabilmesi için, hayat, ev ve deprem sigortalarının yapılmış olması gerekmektedir. 
  • 60 ay vadeye kadar kredi kullanılabilmektedir. İş yerinizi ipotek ettiriyorsanız, eksper değerinin yüzde 75’ine kadar kredi alabiliyorsunuz.

Halkbank İpotekli Kredi

Halkbank da ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar arasındadır. Söz konusu banka, maksimum 48 ay vadeli olmak üzere vereceği ihtiyaç kredisi ürününde ipotek ettireceğiniz gayrimenkulün eksper değerinin yüzde 80’ine kadar kredi almak mümkün olmaktadır. İpotekli bir şekilde çekeceğiniz 100 bin TL kredi için, 500 lira kredi tahsis ücreti öder ve 805 lira kredi masrafı ödemesi gerçekleştirirsiniz. Söz konusu krediyi yüzde 1,52 faiz oranı ile verilmektedir. 

Denizbank Konut İpotekli İhtiyaç Kredi Ürünü

Denizbank da ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalardan biridir. Söz konusu bankadan ihtiyaç kredisi alabilmek için, evinizi ipotek ettirmeniz gerekiyor. Banka, evinizin gerçek değerinin yüzde 80’ine kadar kredi ürünü sunabilmektedir. 

İpotekli İhtiyaç Kredisi Almak Mantıklı Mı?

İpotekli ihtiyaç kredileri, özellikle zor durumda kalındığında alınabilir. Günümüz ekonomik koşulları, insanları kolayca kredi sahibi yapabilecek kadar iyi değil, bu nedenle pek çok kişi, evini ipotek ettirerek bankalardan kredi alıyorlar. Eğer sizin de maddi durumunuz istediğiniz krediyi almaya yetmiyorsa veya kredi notunuz kredi alabilmek için iyi değilse, bankalardan ipotekli bir şekilde ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

İpotek ettireceğiniz malvarlığınız, birinci dereceden banka üzerine kaydedilecektir. Borçları 90 günden uzun süre ödemediğiniz takdirde veya hiç ödememeniz takdirde eviniz elinizden gidebilir. Bu nedenle eğer kredi almak zorunda kaldıysanız, ipotekli krediyi kullanmanız mantıklı bir girişim olabilir ancak çok zor durumda kalmadıkça evinizi ipotek ettirmemeye çalışın. 

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ? Yazımız da ilginizi çekebilir.

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu