Ek İş Fikirleri

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak İle İlgili Tüm Detaylar

Fotoğraf çekerek para kazanmak, eline fotoğraf makinesi alan tüm kişiler için başlangıç noktasıdır. Basit bir iş gibi gözükür ama tüm işlerde olduğu gibi zorlukları vardır. Bu yazımızda fotoğraf satarak para kazanmak ile ilgili tüm detayları anlatmaya çalışacağız.

Fotoğraf çekmek, photoshop veya illustrator ile görseller çizmek hobilerinizin arasında ise çevrimiçi olarak fotoğraf ve görsel satışı yaparak para kazanmak tam size göre görünüyor. Önceki dönemlerde sadece bu iş ile ilgilenen profesyonel insanlar fotoğraf ve görsel satabilirken artık ilgilenen her birey çevrimiçi stok fotoğraf sitelerinden fotoğraf ve görsel satabiliyor.

Tabi ki bu işin de zorlukları olacaktır. Öncelikle fotoğraf çekerek para kazanmak istiyorsanız sürekli dolaşmanız ve doğru anı yakalamanız gerekmektedir. Belki de 100’lerce fotoğraf arasından sadece 1-2 tanesi satılmak için değerli olacaktır. Bir başka zorluk ise çektiğiniz fotoğrafları düzenleyebilmeniz gerekmektedir. Yani ham hali ile de satışa çıkarabilirsiniz tabi ama üzerinde biraz oynama ile daha güzel ve şık olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için de Photoshop veya Lightroom gibi programları öğrenmeniz ve satın almanız gerekmektedir. Bildiğiniz üzere bu tip programlar oldukça pahalıdır. (Başka yolları da var tabi 🙂 )

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak Nasıl Olur?

Fotoğraf çekerek para kazanmak için öncelikle fotoğrafçılık terimlerini öğrenmeniz gerekmektedir. Enstantane, diyafram, pozometre, objektif, vizor ve daha birçoğu… Tüm bu terimleri öğrendikten sonra doğru anı doğru ayarlarla yakalamanız halinde eşsiz bir fotoğrafa erişeceksiniz. Sizin çektiğiniz fotoğrafı insanların satın alması için diğerlerinden ayıran bir özellik olmalı değil mi? Peki tüm bunları öğrendiğinizi ve sıranın satışa geldiğini varsayarsak, önemli konuları sizin için listeledik;

 • Kopyalayacağınız veya satış yapacağınız herhangi bir fotoğraf veya görsel işinin telif haklarına sahip olmanız gerektiğini bilmelisiniz.
 • Fotoğraflarınızı satmak amacıyla stok fotoğraf sitelerini seçin. Bu işe yeni başladım ve acemiyim diyorsanız dreamstime.com, freedigitalphotos.net internet sitelerini kullanabilirsiniz.
 • Satış yapacağınız siteyi seçtikten sonra bu sitede hesap açmalısınız. Bu sitelerde kayıtlar genellikle ücretsizdir.
 • Kayıt olduğunuz siteye fotoğraflarınızı yüklemeden önce yapmanız gereken site şartlarını okumak olmalıdır. mesela dreamstime minimum 3 mega piksel boyut şartı sunmaktadır. Şöyle bir durum var ki, bazı fotoğraflar dreamstime tarafından reddedilirken bazı siteler tarafından kabul edilebilir.
 • Tek bir siteye kayıt olup buradan devam etmeniz durumunda reddedilme olasılığınız yüksek olmasından dolayı diğer sitelere de kayıt olarak onlara da satmak istediğiniz fotoğrafları yüklemelisiniz.
 • İnternette satışa çıkarılmakta olan binlerce fotoğraf olmasından dolayı fotoğraflarınız ve görselleriniz için reklam yapmanız önemli bir konudur.

Fotoğraf Satışı İçin Dikkate Almanız Gereken Uyarılar

Online olarak fotoğraf satışı yapmak için önemli hususlardan biri de telif hakkıdır. Telif hakkı ihlalini önlemek amacıyla yüklemiş olduğunuz fotoğrafların telif haklarına sahip olmalısınız. Telif haklarının farklı dereceleri bulunmaktadır. Bazı telif hakları kopyalamaya izin verebilirken bazıları ise ticari anlamda kullanmaya asla izin vermemektedir.

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak İçin Gerekenler

 • Profesyonel fotoğraf makineleri
 • İnternet bağlantısına sahip olan bilgisayar veya tablet
 • Adobe Photoshop
 • Adobe Illustrator

Adobe programlarını indirmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Çizim Yaparak Para Kazanmak

Fotoğraf çekerek para kazanmak dışında çizim yaparak da para kazanabilirsiniz. Son yıllarda çok popüler olan ve büyük paraların kazanıldığı bir sektör. Bunun için öncelikle dünyanın en çok kullandığı Adobe Illustrator veya benzeri bir programı öğrenmelisiniz. Vektorel çizimlerden para kazanmak için hayal gücünüzün geniş ve yaratıcı olmanız gerekmektedir.

Çizim yaparak para kazanmak alanları çok geniştir;

 • Afiş Tasarımı
 • Kurumsal Kimlik Tasarımı
 • Logo Tasarımı
 • Illustrasyon Çizimler

Bu yazımızı beğendiyseniz Evde Ek İş kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu