Diğer İş Fikirleri

Hobinizi Paraya Çevirecek İş Fikirleri

Hobinizi Paraya Çevirecek İş Fikirleri

Her insanın kendine özgü hobileri vardır. Kimisi resim yaparak kimisi piyano çalarak boş zamanlarını huzurla dolduracak işler yaparlar. Sayacağımız işler sizi zengin etmese de iyi bir planlamayla birkaç saat çalışarak ayda 1000-1500 TL arasında kazandıracak iş fikirleri arasındadır. Birçok insan hobisini hobi olarak bırakırken bazısı da günümüzün ekonomik şartlarının altından kalkabilmek için çeşitli dersler vermektedir. Bu sayede eğlenerek para kazanmak mümkün bir hale geliyor. Gelin hobilerinizi paraya çevirecek iş fikirlerine beraber bakalım.

Fotoğrafçılık

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak
Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

Elinizde telefonla fotoğraf çekmeyi seviyor ve insanlar tarafından fotoğraflarınız beğeniliyorsa fotoğraf çekerek para kazanma şansı yakalayabilirsiniz. Tabi ki cep telefonu yerine profesyonel bir kamera satın alarak, işinizi ciddi yaptığınızı gösterebilirsiniz.

Fotoğraf çekerek yapacağınız birçok iş bulunuyor. İster düğün fotoğrafçılığı ister doğum fotoğrafçılığı isterseniz de çeşitli organizasyonların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Önceliğiniz fotoğrafların kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olmasıdır. Birkaç saatte yaklaşık 200-300 TL kazanarak ayda 6-7 işle asgari ücreti yakalayabilirsiniz.

Youtube’dan Para Kazanmak

Youtube’da gün içinde geziniyorsanız, karşınıza birçok kanal çıkacaktır. Bu kanalların çoğu Youtube’dan para kazanmak için açılan kanallardır. Siz de kameraların önünde yeteneklerinizi sergilemek ve insanlara yaşantınızdan kesitler sunarak para kazanabilirsiniz. Bu işi devamlı yaptığınız takdir de ek iş olmasının yanı sıra bir daha çalışmak zorunda kalmayabilirsiniz. Ülkemizdeki ünlü Youtuber’lar aylık 50 bin TL’den bile fazla kazanabilmektedir.

Resim Yaparak Para Kazanmak

Resim Yaparak Para Kazanmak
Resim Yaparak Para Kazanmak

Her insan hayatı boyunca eline kağıt ve kalem alarak bir şeyleri karalamıştır. Bazısı resim yapma yeteneğini keşfederken bazısı da sadece hobi amaçlı kendini eğlendirmek için resim yapmaktadır. Eğer siz de resim yaparak para kazanmak istiyorsanız, yeteneklerinizi değerlendirebilirsiniz. Günümüzde revaçta olan en büyük sektör karakalem resimlerdir.

Portre çalışmalarında kendinize güveniyorsanız, resim başına 50-100 TL arasında kazanç sağlayabilirsiniz. Ayda 20 resim yaptığınızı varsayarsak 1000-2000 TL arası kazanabilirsiniz. Üstelik eğlenerek ve kendinizi daha da geliştirerek.

Piyona Dersi Vererek Para Kazanmak

Boş zamanlarınızı evde kendinize konser vermek için harcıyor olabilirsiniz. Fakat hem ruhunuzu dinlendirmeye devam edebilir hem de piyano dersi vererek para kazanma şansı yakalayabilirsiniz. Ülkemizde piyano dersi veren öğretmenler pek bulunmadıkları için değerli olabilmektedir. Sadece 2 öğrenciyle bile bir yıl çalışsanız yıllık 7-8 bin TL kazanabilirsiniz. Üstelik sadece birkaç saat ile. Müşterileri nereden bulacağım diye düşünüyorsanız sosyal medya hesaplarınızı açarak reklam yapmaya başlayabilirsiniz.

Sebze Meyve Yetiştiriciliği

Ülkemizde sağlıklı gıdaya olan ihtiyaç her geçen gün arttığı için sadece balkonunuzda bile sebze meyve yetiştiriciliği yaparak para kazanma fırsatı bulabilirsiniz. Bunun için en uygun ürünler domates ve marul olmaktadır. Ayrıca siz de bakımı kolay ürünler yetiştirerek, ay sonu faturalarınız için bütçe toplayabilirsiniz. Pazarlara uğruyorsanız organik olan sebzelerin fiyatının iki üç kat yüksek olduğunu görebilirsiniz. Eğer kendi bahçeniz varsa yüksek miktarda üretim yaparak toptan olarak marketlere satış yaparak müşteri bulmak için uğraşmayabilirsiniz.

Grafik Tasarım

Bilgisayar konusunda yetenekliyseniz, çeşitli tasarımlar yaparak bunları satabilirsiniz. Örneğin broşür, kartvizit, web siteler için logo tasarlayarak her birini 50-100 TL arasında satabilirsiniz. İnternet üzerinde bunları satabileceğiniz siteler bulunmaktadır. Hiç bilmiyorsanız bile Youtube veya Udemy üzerinden kurs satın alarak birkaç aylık çalışmayla bir şeyler yapabilecek duruma gelebilirsiniz. Grafik tasarım ile para kazanmak için çalışanlar aylık 4-6 bin TL arasında kazanç sağlayabiliyorlar.

Yemek Yaparak Para Kazanmak

En lezzetli iş fikirleri arasında yemek yaparak para kazanmak bulunuyor.  Günümüzde erkeklerde kadınlarda yemekler konusunda uzman bir konuma yükselmiştir. Elinizin lezzetine güveniyorsanız yemek satışlarına çevrenizden başlayabilirsiniz. Daha sonra kartvizit ve broşür bastırarak restoranlara bırakabilir veya yüz yüze görüşebilirsiniz. İşletmeleri ikna etmek için tadımlıklar hazırlayabilirsiniz.

Yazarlık Yaparak Para Kazanmak

Yazarlık Yaparak Para Kazanmak
Yazarlık Yaparak Para Kazanmak

Kelimelerinize güveniyorsanız, aklınıza gelen her türlü yazıyı satabilirsiniz. Hikâye, roman, blog yazısı, e-kitap gibi birçok konuda yazarlık yaparak para kazanma şansı elde edebilirsiniz. Örneğin kısa romanlar yazarak Google Play Kitaplar uygulamasına yükleyerek satış yapabilirsiniz. Kitaplarınızı uygun fiyata yazarak binlerce kişiye satabilirsiniz. Kullanıcı sayısı milyonlar olduğu için 3 TL’den 1000 kişi satın alsa 3000 TL yapacaktır.

Sokakta Müzik Yaparak Para Kazanmak

Öğrencilerin yıllardır uyguladığı sokakta müzik yaparak para kazanma, sizi zengin etmese de hem yeteneklerinizi sergilemenize hem de harçlığınızı çıkarmanızda yardımcı olacaktır. Herhangi bir müzik aletini ve birkaç da müzik öğrenerek, sokaklarda yerinizi alabilirsiniz. Ayrıca birkaç kişi olarak sektöre girerseniz, insanların dikkatini daha çok çekebilirsiniz.

3 Kişi Fark Edilmek İstendi

  1. Çok yararlı bir site yani bakış açımı genişletti ve çok yararlı bilgiler sahibine teşekkür ediyorum

    1. Sagolun Salih bey. Her gün yeni ek iş ek gelir makalelerimiz ile paylaşımlarımız devam edecek.

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu