Bayilik

Güzellik Salonu Açmak

Güzel olma anlayışı eski çağlardan beri kadınlarda süregelen bir olgudur. Sadece kadınlar değil artık erkeklerde güzellik olgusuna kendini kaptırarak, dış görünüşlerine büyük ölçüde dikkat ediyorlardır. Girişimciler ise bu isteklerden yararlanarak güzellik salonu açarak para kazanma sektörüne giriyorlar. Bu yazımızda güzellik salonu açmak fikrini inceleyeceğiz.

Eğer hiç tecrübeniz yoksa bir süre eğitim alarak, salon açabilirsiniz. Ekipman ve dekorasyon ihtiyaçları biraz pahalı olduğundan güzellik salonu açmak sermayeyi büyütebiliyor. Bu salonlarda sadece kuaförlük yapıldığını düşünmeyin. Artık güzellik algısı oldukça değişti. Saç bakımı, cilt bakımı, manikür, pedikür, makyaj gibi birçok uygulama buralarda yapılmaktadır. Yani aslında bu işle birçok uygulama yaparak, kazanç oranınızı yükseltebilirsiniz.

Güzellik Salonu Açmanın Maliyeti

Her işte olduğu gibi güzellik salonu açmak fikrinin maliyeti de değişken olacaktır. İşletme büyüklüğü, mevkisi, hangi hizmetleri vereceğiniz, alacağınız ekipmanların ve dekorasyonun fiyatı, maliyete etki edecektir. Bunun için iyi bir analiz yapmanız gerekiyor. Sadece bunlar değil reklam giderleri ve personel giderleri de bütçenizden götürecektir.  Kısacası ortalama 130 bin ile 400 bin TL arasında masraf yapabilirsiniz.

Güzellik salonu açmak için getirteceğiniz malzemelerin çoğu teknolojik ürünler olduğu için sağlıklı çalışabilmesi için bakımlarının da düzenli yapılması gerekiyor. Yani bakım masrafları da maliyete dâhil olmalıdır. Salon açmak ve yönetmek için mutlaka sertifika almalısınız. Bu sayede insanlar size güvenerek işletmenizde daimi müşteri olabilir.

Belediyeden bu sertifikalar hakkında bilgi alabilirsiniz. Moda sürekli kendini yenilediği için bu yeniliklere de uyumlu olmalısınız. Gelen müşterilerinize en iyi tavsiyeleri verebilmelisiniz. Alacağınız eğitim müşteri ilişkileri dahil olmak üzerek ekipman kullanımlarına kadar her şeyi anlatacaktır. Gereken belgeleri almadan onaylı izinleri alamazsınız.

Güzellik salonu açmak için sektörünüzün yeniliklerine odaklanmalısınız. Örneğin yeni bir stil veya işlemlerinizi kolaylaştıracak ekipman çıkmış olabilir. Aynı her yıl yeni cep telefonu modeli çıktığı gibi bu sektörde de yenilikler yapılmaktadır. Eğitim konusunda kendinizi yeterli olarak görebilirsiniz. Fakat müşteri memnuniyeti için personellerinizin de bu eğitimleri alması gerekiyor.

Güzellik Salonu Açmak İçin İpuçları

Bu sektörde en önemli hususlardan birisi de nereye salon açmak isteyeceğinizdir. Hitap edeceğiniz kitleyi iyi bilmelisiniz. Güzellik salonu açmak kolay olsa da buraya gelecek müşterileri bulmak daha zordur.

Müşteri potansiyelinizi artırmak için yüksek gelir seviyesine sahip bölgelere dükkan açmalısınız. Yani İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirleri hedefleyebilirsiniz. Güzellik salonları ile rekabete girmemek için açacağınız yerde başka salon olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü insanlar daha çok alıştıkları yeri tercih edecektir. bu konu güzellik salonu açmak konusunda en çok dikkat edilmesi gerekenlerdendir.

Bunun yanında dikkat etmeniz gereken diğer nokta, güzellik salonu açarken iç dekorasyondur. Renklerden mobilya düzenine kadar özenle seçilmelidir. İnsanlara göz kalabalığı yaşatmamalısınız. Manikür, pedikür gibi işlemler yapılacağından işletmenizde mutlaka hijyene devam etmelisiniz.

Düşük bütçeli bir işletme de olsa dekorasyonu ile lüks bir görüntü vermelidir. Burası sizin hayal gücünüze kalmış. Personelleriniz uygulamalar yaparken müşterilerinizi rahatlatmak için çeşitli müzikler açabilirsiniz. Ayrıca müşterilerinize örnekler göstermek için mutlaka katalog bulundurun. Ya da bilgisayar aracılığıyla örnekler gösterebilirsiniz.

Müşteri memnuniyetini daim kılmak için hem personelleriniz hem de siz güler yüzlü ve samimi iletişim kurmalısınız. Güzellik salonu açmak ve sürekli olabilmek iyi iletişime dayalıdır. İşi uzun süren müşteriler için çay kahve gibi ikramlarda bulunabilirsiniz.

İşletmenizde birden fazla hizmet vermeyi düşünüyorsanız, her uygulama için ayrı bir oda bulunması iyi olacaktır. Örneğin birkaç insanın aldığı hizmet sesli cihazlar ile olurken diğerleri bundan rahatsız olabilir. Kullanacağınız malzemeler kimyasal olduğundan dolayı güzellik salonu açmak isteyenler havalandırmaya özen göstermelidir. Personelleriniz iş kurallarına uygun olması için önlük giymelidir. Kısacası güzellik salonu açma işi özveri ve disipline dayalıdır.

Farklı Dükkan açma fikirlerinden Dondurmacı Dükkanı Açmak isimli makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu