Evde Ek İşAz Bütçe İle Ek İşEk İş Fikirleri

Evde Dikiş İşi İle Aylık 2.500 TL Ek Gelir

Evde dikiş işi özellikle ev hanımlarının tercih ettiği ve ev ekonomisine katkı sağladığı evde ek iş modellerinden sadece biridir. Bu yazımızda dikiş ile para kazanmak için yapılması gerekenleri, dikkat edilmesi gereken hususlar, nasıl daha fazla para kazanabileceğinize dair ipuçlarını sizler için hazırladık.

Evde ek iş birçok ev hanımı tarafından aranan, araştırılan, istenen bir konu olmuştur. Evden para kazanma konusu herkese her zaman cazip gelmiştir. Bunun başlıca sebepleri; bildiğiniz ve sevdiğiniz bir ortamda iş yapmanın her zaman daha kolay olması, başınızda sürekli “Ne zaman bitecek?” ya da “Nasıl gidiyor?” gibi sizi düşürecek soruları soranların olmaması, çalışma saatlerinizi kendinizin ayarlaması gibi nedenler sayılabilir. Evde dikiş işi de bu işler arasında yer almaktadır. Tüm bunların dışında el yapımı ürünler fabrikasyon ürünlere göre her zaman daha pahalıdır. Eğer siz de el becerinize güveniyorsanız, bir tarzınızın olduğuna inanıyorsanız ve dikiş dikerim diyebiliyorsanız bu işten para kazanabilirsiniz.

Evde Dikiş İşi Nasıl Yapılır?

Öncelikle dikiş işi, evde paketleme işi gibi sadece firmalarla anlaşma sonrası yapılacak modellerden biri değildir. Hiçbir firma ile anlaşmasanız bile kendi hayal gücünüzle ve el becerilerinizle ürünler üretip satma imkanına sahipsiniz. Bu özellikle ev hanımlarının üretime devam edebileceği ve haliyle para kazanmaya da devam edebileceği anlamına gelmektedir. Evde dikiş işi için olmazsa olmazı tabi ki de dikiş makinesidir. Dikiş makinesinin temizliği ve hijyenik olması hem firmaların gözünde hem de diğer müşterilerinizin gözünde artı puan demektir. Bu sebeple temizliğe önem vermelisiniz. Daha sonrasında her renk ipliğin olması ve dikiş makinesinin kırılabilecek veya bozulabilecek parçalarının yedeklerini elinizde bulundurmanın sizin yararınıza olacaktır.

Her şeyinizin tamam olduğunu düşünüyorsanız ve evlere dikiş işi veren firmalar ile anlaşmadığınızı varsayarsak, neler yapabilirsiniz? Sizlere fikir olması için bir kaç tane tavsiye verebiliriz.

 • Perde
 • Nevresim takımı
 • T-shirt, etek, pantolon, elbise
 • Bez torba (son günlerde çok popüler)
 • Giysi işlemleri (paça daraltma, boyunu ayarlama gibi)
 • Mutfak önlükleri, fırın eldivenleri
 • Süs eşyaları
 • Yastık kılıfları
 • Masa örtüleri
 • Minderler
 • Oyuncaklar

Bunlar gibi pek çok hatta bizim de aklımıza gelmeyen bir çok ürünü kendiniz dikebilir ve satarak para kazanabilirsiniz. Bunların haricinde evlere dikiş işi veren firmalar veya fason dikiş işleri ile de gelirinizi daha da arttırabilirsiniz.

Dikiş İşi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 • Öncelikle bu işten para kazanmak istiyorsanız işinize saygı göstermeli ve disiplinli çalışmalısınız. Baştan savma yapacağınız her iş daha sonrasında size kötü itibar bırakacak ve hem müşteri tarafında hem de firma tarafında tercih edilmez olacaksınız.
 • Makinenizin ve kullandığınız araç gereçlerin temiz olmasına özen göstermelisiniz. Üzerinde leke olan bir ürünü kimse satın almayacaktır.
 • Evde dikiş işi için zaman harcamalısınız. Kendinizi geliştirmeli ve yenilikleri takip etmelisiniz. Boş zamanlarınızda yeni teknikler ve modeller deneyerek tecrübelerinizi arttırmalısınız.
 • Kesici aletler kullanacağınız için hem kendinizi hem de varsa çocuklarınızı korumalı ve olası bir yaralanmaya karşı dikkat etmelisiniz.
 • Yaptığınız işlerin fiyatlarını önceden belirlemeniz ve müşterilerinize söylemeniz hem sizin için hem de müşteriniz için daha doğru olacaktır.
 • Evinizde her daim iplik, kumaş ve kullandığınız araç – gereçlerin yedeklerini bulundurmanız, olası bir durumda işin durmaması için doğru bir hamle olacaktır.

Evde Dikiş İşi İçin Nasıl Müşteri Bulabilirim?

 • Dikiş işinden para kazanmaya yeni başlayacaksanız ve nasıl müşteri bulurum diye düşünüyorsanız, size bazı taktikler verebiliriz. İlk olarak yaptığınız ürünlerin bir kaçından feragat ederek akrabalarınıza, komşularınıza, arkadaşlarınıza verebilirsiniz. Unutmayın, en güzel reklam kulaktan kulağa olandır.
 • Sosyal medyayı aktif olarak kullanabilirsiniz. Instagram, Facebook veya Pinterest gibi görsel unsurların çoğunlukta olduğu alanlarda hesap açmalı ve buralara yaptığınız ürünleri paylaşmanız, bilinirliğinizi arttıracaktır.
 • Başlarda kartvizit değil de el broşürü yaptırabilir ve bir kaç görselle yaptığınız ürünleri daha fazla insana ulaşma olasılığı gelirinizi arttırabilir. Belli bir noktaya geldikten sonra kartvizit bastırabilir ve daha kurumsal gözükebilirsiniz.
 • Güler yüzlü, sevecen ve işinizi zamanında teslim eden biri olmak, o müşterinin bir daha gelme ihtimalini arttıracaktır.

Evde Dikiş İşi İle Aylık Kazanç

Tüm evde paketleme işi modellerinde olduğu gibi eğer bir firma ile anlaştıysanız evde dikiş işinde de parça başı ödeme alacaksınız. Ancak bu işte sabit bir gelir beklemek pek doğru değildir. Her zaman fason dikiş işi veren firmalar bulamayabilir ve kendi ürettiğiniz ürünleri satma durumunda olabilirsiniz. Bir nevi ticaret yapıyorsunuz ve ticarette kesin bu kadar para kazanılacak diye bir durum yoktur.

Kendi işlem ücretini kendiniz belirlemelisiniz. Örneğin bir yastık kılıfı fiyatına 30 TL ya da bir paça daraltma işlemine 10 TL diyebilirsiniz. Biraz da pazar araştırması yapmanızı öneririz. Eğer sizinkine benzer bir ürün daha ucuza satılıyorsa müşterileri kaybetmenize neden olabilir. Daha pahalıya satılıyorsa fiyat arttırabilir veya daha çok müşteri çekerim düşüncesiyle fiyatınızı sabit tutabilirsiniz. Karar tamamen size kalmış.

Diğer yandan evlere dikiş işi veren firmalar ile anlaşırsanız işin zorluğuna göre parça başı 1 TL ile 10 TL arasında bir ücret ödeyebilirler. Bu da kabaca bir hesaplama ile ortalama aylık 2.500 – 3.000 TL ek gelir kazanacağınız anlamına gelmektedir. İşlerinizin büyümesi ile belki bir ekip kurabilir, birkaç tane daha dikiş makinesi alabilir ve gelirinizi arttırabilirsiniz.

Evlere Dikiş İşi veren Firmalar Nereden Bulunur?

Bu çokça merak edilen konular arasındadır. Ancak Para Ekstra olarak biz, şu firmaya gidin veya bu firma güvenilir gibi bir şey söylemekten kaçınıyoruz. Ekip olarak Türkiye’deki firmaların hangisi güvenli hangisinden paranızı rahat alabilirsiniz ya da hangisi ile anlaşma yaparsanız daha iyi olur gibi bir cümle kuramayız çünkü biz de her firmayı tanımıyoruz. Ancak şunu söylemeliyiz ki kesinlikle daha işe başlarken sizden güvence adı altında para isteyen firmalardan uzak durmalısınız. İnsanları kandırmaya açık bir alan olduğundan, size bunu tavsiye ediyoruz.

Peki evlere dikiş işi veren firmaları bulmak için neler yapmalısınız diye soracak olursanız; eğer yakınınızda tekstil veya bu işlerle uğraşan firmalar varsa yüz yüze konuşmanız da yarar görüyoruz. Hem siz onları hem de onlar sizi daha iyi tanıyabilecektir. Bunun dışında Google, Facebook gibi yerlerden “fason dikiş işi veren firmalar” gibi arama yaparak çıkan sonuçlardan telefon numaraları olanları arayabilirsiniz.

İŞKUR Evde Dikiş İşi Başvuru

Bir diğer seçeneğiniz ise İşkur üzerinden açık iş ilanları kısmındaki arama bölümüne dikiş, dikim gibi kelimeler yazarak başvuruda bulanabileceğiniz işlere göz atabilirsiniz. Bu kısımda bulunan il, ilçe gibi bölümleri kendinize göre doldurarak aramalarınızı daha spesifik hale getirebilirsiniz.

İŞKUR Evde Dikiş İşi Arama
İŞKUR Evde Dikiş İşi Arama
İŞKUR Evde Dikiş İşi Başvuru
İŞKUR Evde Dikiş İşi Başvuru

Bir diğer seçenek ise aşağıda yer alan “Seni Fark Etmelerini Sağla !” kısmına bilgilerinizi girerek evde dikiş işi yapacak kişileri arayan firmaların sizi fark etmesini sağlayabilirsiniz.

Not: Seni Fark Etmelerini Sağla kısmı herhangi bir firmaya başvuru değil sadece firmaların sizi daha kolay bulabilmesi içindir.

Bu yazımızı beğendiyseniz Evde Ek İş kategorimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

5 Kişi Fark Edilmek İstendi

 1. Merhaba, modelistlik bilgim var. Kalıp çıkartma serileme ve modelleme yapabiliyorum.her türlü giyim abiye ve gelinlik dikiminizi yapabilirim
  İstanbul Bağcılar

 2. Merhaba, modelistlik bilgim var. Kalıp çıkartma serileme ve modelleme yapabiliyorum.her türlü giyim abiye ve gelinlik dikiminizi yapabilirim

  İstanbul Bağcılar

 3. Evde duz dikis overlok ve karamakine nakis makinem var. Herturlu dikis, nakis, overlok, piko, nevrsim takimi dikimi, giysi dikimi yaparim.

 4. Bağcılar Kocasinan ve kirazlı tarafında bulunan. Sanayi tipi dikis ve overlok makinasi bulunan her türlü dikis bilgisine sahip olanlar bana ulassin. Giyim uzerine siparis dikis dikebilecek birini arıyorum

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu