İnternette Ek İş

Dropshipping yaparak gelir elde etmek

Dropshipping yaparak gelir elde etmek

Dropshipping kavramı son birkaç yıl içinde ülkemizde bilinmeye başlayan bir kavram. Temelinde bir satış yöntemi olsa da normal bir alıcı satıcı ilişkisinden farklı bir prensibe sahip. Dropshipping yaparak gelir elde etmek sanıldığı kadar zor olmasa da zaman zaman kafa karıştırıcı noktalarla karşılaşmak da mümkün.

Dropshipping ile ürün satabilmek için iki yol bulunuyor. Bunlardan bir tanesi kendinize internet üzerinde bağımsız bir mağaza açmanız. Mağaza hizmeti sunan Shopify gibi internet siteleri üzerinden kendi mağazanızı açabilirsiniz. Elbette bu hizmet için ödemeniz gereken aylık bir ücret mevcut. Ancak bunun karşılığında bir internet mağazasında ihtiyaç duyulabilecek her türlü seçeneği de kendi mağazanızda kullanabiliyorsunuz. Bu da satış yapmanızı kolaylaştırıyor.

İkinci yöntem ise Amazon ve Ebay gibi siteler üzerinden satış yapmak. Ancak bu siteler üzerinden satış yapabilmek için gerçek hayatta da bir mağaza sahibi olmanız ve satış yapmanız gerekiyor. Eğer dropshipping yaparak ürün satmayı gerçekten istiyorsanız bir şahıs şirketi açarak bu mağazalar üzerinden kolaylıkla satış yapabilirsiniz.

Dropshipping’in Çalışma Mantığı Nedir?

Dropshipping yaparak gelir elde etmek için ilk önce bunun mantığını kavramak gerekiyor. Dropshipping’de kesinlikle ürün stoğu yapılmaz. Yani bunun için evinize mal yığmanız gerekmiyor. Burada yapılan işlem siparişi aldıktan sonra Aliexpress üzerinden Çin’deki tedarikçilere sipariş vermek ve bu siparişi verirken de sizden ürünü alan kişinin adresine bu ürünün kargolanmasını sağlamak.

Diğer bir deyişle kişi sizin sayfanıza gelip ürünün siparişini size veriyor. Kendi adres bilgilerini giriyor. Siz de bu bilgilerle bu ürünü Aliexpress’ten satın alıyor ve bu kişiye göndertiyorsunuz. Peki bu işlemde sizin kazancınız nasıl oluyor? Siz ürünü internet mağazanız üzerinden satışa çıkardığınızda Çin’de satılanın üzerine kendi kar marjınızı da ekliyorsunuz. Alıcı sipariş geçtiğinde size bu parayı da ödüyor. Siz de daha düşük satış yapan Aliexpress’ten bu ürünü sipariş edip müşteriye göndertiyorsunuz.

Peki müşteriler neden Çin’de ucuzu varken sizden daha pahalıya alsınlar? Bunun tek bir açıklaması var. Herkes internet üzerinden ürün araştırması yapmıyor. Özellikle maddi durumu yerinde olan insanlar karşılarına çıkan reklamda gördükleri ürünü anında satın alıyorlar.

Bu noktada sattığınız ürünler için Facebook ve Instagram gibi sosyal medya mecralarına da reklam vermeniz gerektiğini de söyleyelim. Çünkü bu sayede kendi mağazamıza müşteri çekeceğiz. Şunu unutmamak gerekiyor ki mağazamızı açtıktan sonra ürün satmak için insanların bizi bulmasını ve sitemize gelmesini beklemeyeceğiz. Sosyal medyaya reklam vererek ürünlerimizi insanların karşısına çıkartmamız gerekiyor.

Dropshipping İle Türkiye’ye Satış Yapabilir miyim?

Dropshipping yaparak gelir elde etmek Türkiye içine ürün satarak pek mümkün olmuyor. Buradaki konu Çin’deki bir ürünü Türkiye dışında başka bir ülkeye satmak. Yani işimiz yabancılarla. Türkiye’ye satış yapamamamızın en önemli sebebi ise gümrükte alınan vergiler.

Çin’den gelen ürünün fiyatı üzerinden bir vergilendirme yapılacağı için ürünü alan kişi çok yüksek paralar ödeyecektir. Bu satış yapan kişi olarak sizi de zor durumda bırakabilir. Bu yüzden Türkiye içine satış yapmak pek mümkün ve mantıklı değil.

Dropshipping yaparak gelir elde etmek konusu hakkında daha fazla bilgi elde edebilmek ve dropshipping yöntemi hakkında bilgi sahibi olabilmek için sitemizdeki Alışveriş Siteleri Üzerinden Satış Yapmak başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu