Borsa

Devlet Tahvilleri Hakkında Her şey

Devlet Tahvillerine Nasıl Yatırım Yapılır? Devlet Tahvili Kazanç Hesaplaması, Devlet Tahvili Avantajları, Devlet Tahvili Ne Kadar Kazandırır? Devlet Tahvillerine Nasıl Yatırım Yapılır? bu tür sorular bu konu ile ilgilenen kişisel tarafından cevabı araştırılan konuların başında gelir. Gelin bu soruların cevaplarını açalım.

Devlet Tahvillerine Nasıl Yatırım Yapılır?

Devlet Tahvillerine Nasıl Yatırım Yapılır? sorusundan önce devlet tahvilinin ne olduğunu anlamamız gerekir. Devlet tahvilleri, devletin borçlanma ihtiyacının karşılanması amacıyla kuponlu olarak ihraç edilen vadesi bir yıldan uzun borçlanma senetleridir.

Devlet tahvilleri, vade bitiminde anapara + faiz geliri ile birlikte ödeme yapar. Her devletin kendisi için çıkarmış olduğu tahviller vardır. Borçlanma ihtiyacı yüksek olan ülkelerin devlet tahvilleri enflasyon kadar veya enflasyondan yüksek olabilir iken, borçlanma ihtiyacı düşük veya hiç olmayan ülkeler, tahvillerine enflasyondan daha düşük faiz ödeyebilmektedir.

Devlet tahviller, vade bitiminde anapara+faiz ödemeyi tahhahüt eder. Aldığınız devlet tahvilini en az 2 yıl boyunca satamazsınız. Ayrıca devlet tahvilleri, hazine bakanlığı tarafından çıkarıldığı için devlet garantisi altındadır.

Devlet Tahvili Ne Kadar Kazandırır ?

Tahvil faiz oranları her gün değişebilmektedir. Devlet Tahvilleri ne kadar kazandırır sorusu da duruma göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle bugün 2 yıllık bir devlet tahvilinin faiz oranı ile alabilirken ertesi gün faiz oranı ile alabilirsiniz.

Devlet tahvillerinin faiz oranı piyasa likiditesine göre değişebilmektedir. Ülkede gerginlik arttıkça, ekonomik olarak kötü göstergeler çoğaldıkça, sermaye çıkışını engellemek için tahvil faizleri enflasyonun çok çok üzerine çıkabilmektedir. Ancak ülkede durumlar gayet normal ise, tahvil faizleri genelde enflasyon kadardır. Bugün 2 yıllık bir tahvil yıllık ,04 faiz oranı ile alınıp satılmaktadır.

Devlet tahvillerinde en kısa vade 2 yıldır. Aldığınız tahvili iki yıldan önce satamazsınız aksi takdirde tarafınıza faiz ödenmez sadece anapara ödenir. Devlet Tahvilleri ne kadar kazandırır sorusu için aslında gündemin ekonomik koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. 

Devlet Tahvili Avantajları

Devlet Tahvili Avantajları düşünüldüğünde öncelikle devlet tahvilleri devlet garantisi altında olduğundan bu büyük bir avantaj sayılmaktadır.

Devlet tahvilleri, mevduata göre stopaj avantajı içermektedir. 6 aya kadar vadeli mevduatta stopaj vergisi kesilirken devlet tahvillerinde bu oran yalnızca ’dur.

Devlet tahvilleri kupon ödemeli olarak da satılmaktadır. Böylelikle 6 ayda bir faiz ödemesi yapılarak yatırımcıya nakit akışı sağlar.

Devlet Tahvili Kazanç Hesaplaması

Devlet tahvili kazanç hesaplaması veya devlet tahvili kar oranı hesaplamaları yaparken devlet tahvillerinde gösterilen faiz oranları brüt faiz oranlarıdır. Bu nedenle kazanç hesaplaması yaparken stopaj vergisi düşülmelidir.

Basit faizli 2 yıllık bir tahvili ,00 faiz oranı ile aldığınızı düşünelim. Bu durumda iki yıl sonra elde edeceğiniz brüt faiz getirisi 0,00 olacaktır.

100,000 TL’lik bir tahvil yatırımı, iki yıl sonra brüt 130,000 TL mevduata ulaşacaktır. Bundan stopaj vergisini düştüğümüzde ‘ net faz alacağınızı söyleyebiliriz. Yani ,00 basit faiz oranı ile 2 yıl sonunda mevcut mevduatınız 127,000 TL olacaktır.

Basit Faizli Tahvil

Basit faizli tahvilde, yıllık faiz oranı 2 yıllık vade içinde geçerli olup, faiz getirisi sadece anapara üzerinden hesaplanmaktadır. Yani, 10 yıllık bir tahvil aldığınızda, mevduatınız 200 bin TL’ye de ulaşsa faiz ödemesi 100 bin TL’ye göre hesaplanacaktır.

Buna göre 100,000 TL ile ,00 basit faiz oranından 10 yıllık devlet tahvili aldığımızda 10 yıl sonunda ana paramız faiz getirisi ile 250,000 TL’ye ulaşacaktır. Ancak bileşik faizli tahvilde durum daha farklıdır.

Bileşik Faizli Tahvil

Bileşik faizli tahvil de, her yıl kazandığınız faiz getirisinin ana paranıza eklenmesi ve bir sonraki yıl elde edeceğiniz faiz getirisinin anaparaya eklenen faiz ile birlikte hesaplanması ile olur. Örneğin 100,000 TL ile basit faizli tahvilde 10 yıllık tahvil almış olsaydınız da elde edeceğiniz faiz getirisi 100,000 TL’ye göre hesaplanacaktır. Ancak bileşik faizli tahvilde durum bu şekilde değildir. 100,000 TL ile ,00 faiz oranından iki yıl vade ile yapacağınız tahvil yatırımı vade sonunda mevcut brüt mevduatınızı 132,250 TL’ye yükseltir. 10 yıllık vadede ise, 404,000 TL’ye ulaşan bir mevduat söz konusu olur.

  • Peki bileşik faizli tahvil uzun vadede basit faizli tahvilden daha fazla kazandırıyorsa insanlar neden sadece bileşik faizli tahvil almıyor ?

Basit Faizli Tahvilin Avantajları

Basit faizli tahvilde, vade süresi bitmeden faiz getirisi ödenmez ve faiz oranı değişmez. Ülkeler arası gerginliğin arttığı ve ekonominin kötüye gittiği durumlarda tahvil faizleri yükselişe geçer. Örneğin yıllık enflasyonolan bir ülke, ekonomik açıdan kötü bir gün geçirmiş veya ekonomik kriz olmuş ise, bu durumda enflasyona rağmen tahvil faizleri ‘-28 seviyelerine kadar fırlayarak yatırımcının sermayesinin ülke dışına çıkarmasına engel olmak istenir.

Bu seviyelerden 10 yıllık bir tahvil alan yatırımcı 10 yıl sonunda ‘0 getiri elde edecektir. Eğer devlet tahvil faizleri 10 yıl boyunca ‘’den daha az olacaksa yatırımcı kar etmiş olacaktır. Böylelikle 100 bin TL yatırım vade sonunda 370 bin TL getirecektir.

Bileşik Faizli Devlet Tahvili Avantajları

Bileşik Faizli devlet tahvilleri kupon ödemeli tahvil olarak da bilinir. Bileşik faizli devlet tahvilleri, her 6 ayda bir veya yılda bir faiz getirisini yatırımcıya ödeyerek nakit akışı sağlar. Bu açıdan bir avantajı bulunmaktadır. Ancak kupon ödemesi sonrasında, tahvilin yeni faizi güncellenir.

Faizin ödendiği gün devlet tahvili faizi ne kadar ise, bir sonraki kupon ödemesine kadar o günün faiz oranı üzerinden gelir elde edilir. Örneğin 1 Ocak’ta yıllık ,00 faiz oranı ile devlet tahvili aldınız, 6 ayın sonunda devlet tahvilinin faiz getirisi size ödendi. Ancak o günkü tabela faiz oranı ,00 idi. Bu durumda anaparanız bir sonraki kupon ödemesine kadar ,00 faiz oranı ile değerlendirilecektir.

2 Kişi Fark Edilmek İstendi

  1. Tahvil konusunun ne olduğunu çok merak ediyorsun. Güzel anlatılmış tesekkur ederim

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu