Bayilik

Burger King Bayilik Şartları ve Franchise Ücreti

Burger King bayilik şartları nelerdir? Burger King franchise ücreti 2021 güncel tutarı, aylık kazancı, kar oranı ve bayilik alma başvurusu iletişim bilgileri bu yazıda.

Burger King, dünya üzerinde 50’den fazla ülkede yer alan bir fastfood zinciridir. Dünyanın hemen her yerinde ciddi bir talep görmüş olan Burger King, onbinlerce restorana ulaşmış ender restoran zincirlerinden biridir. Burger King, sahip olduğu şubeleri tamamen franchise sistemiyle elde etmiştir.  Dünya çapında tanınmış bir marka olması nedeniyle neredeyse açıldığı her yerde tutmuştur. Gerekli yatırım sermayesini karşılayabilen hemen herkes kolay bir şekilde Burger King bayiliği alabilir.  Peki Burger King, ne gibi temel şartlara sahip?

Burger King Bayilik Şartları

Burger King’in aradığı temel şartlar aşağıda yer almaktadır.

Yatırım ile İlgili Şartlar

1- Burger King bayisi olmak isteyen girişimcinin en az 500 bin dolar+ KDV yatırım tutarını finanse edebiliyor olması gerekir.

2-Çok iyi bir kredi notuna ve çok iyi bir ticari geçmişe sahip olması da yine aranan özellikler arasındadır.

Girişimcide Aranan Kişisel Özellikler

1- Burger King firmasından bayilik alacak olan girişimcilerin tamamı, başarı ve sonuç odaklı çalışabilmelidir.

2- Girişimcinin gerekli liderlik vasıflarına sahip olması ve daha önce açtığı işletmelerde başarı sağlamış olması da aranan bir diğer temel özelliklerden biridir.

3- Burger King bayisi açacak olan girişimcilerin mutlaka iş başında olması gerekir. İşi uzaktan idare etme gibi bir durum kesinlikle kabul edilmemektedir.

4- Çok iyi bir ticari sicil sahibi olunması da aranan temel özellikler arasındadır.

Eğitim ile ilgili Şartlar

1- İşletmeyi açacak olan girişimcinin, Burger King tarafından talep edilen eğitimlere katılım sağlaması şarttır.

2- Tüm çalışan personellerin de Burger King’in düzenlediği eğitimlere katılım sağlaması gerekir.

3-  Burger Kİng’in düzenlediği iş başında ölçme programına katılım salanması gerekir. Bu program temel olarak, bir ya da iki hafta boyunca firma tarafından belirlenecek olan herhangi bir Burger King şubesinin başına geçilmesiyle oluşturulur.

4- Bu aşamada siz detaylı bir şekilde takip edilirsiniz ve bu sınavdan geçmeniz şart koşulur.

İşletme Lokasyonu ve Kurulum ile İlgili Şartlar

1- Franchise sistemiyle alacağınız işletme mutlaka araç ve yaya trafiğine açık bir yerde olmalıdır. Günde en az 50-100 bin insanın gelip geçtiği trafik yarattığı bir bölge olmalıdır.

2- İşletmenin kurulacağı bölgede mutlaka toplu olarak geliş gidiş yapılan kurumlar olmalıdır. Örneğin 300 kişinin çalıştığı bir plaza veya 600 kişinin öğrenci olduğu bir dersane veya okul olabilir. Bu şekilde birkaç kurum olması bayilik alma ihtimalinizi artıracaktır.

3- İşyeriniz mutlaka giriş katında olmak zorundadır. İkinci veya üçüncü katta bir Burger King kabul edilmez. Bu nedenle, işletme giriş katında ve giriş katı genişliği en az 120 metrekare genişliğinde olmak zorundadır.

4- İşletmenin sahip olduğu toplam kapalı alan en az 300 metrekare olmak zorundadır.

5- İşletmenin sahip olduğu öncephe genişliği 6,5 m olmalı ve tavan yüksekliği en az 2,9 m olmalıdır.

Komisyon ve Telif Hakkı Masrafları ile ilgili Şartlar

1- Her bayi yaptığı cironun yüzde 13’ünü telif hakkı bedeli olarak Burger King’ ödemek zorundadır.

2- Yani bu yıl 10 milyon TL ciro yaptıysanız 1,3 milyon TL ödeme yapmanız beklenir.

3- İşletmeyi kurduğunuz an tüm telif hakkı sözleşmesini imzalamanız ve bunları kabul etmeniz bekleniyor.

Gerekli Yatırım Neden Bu Kadar Çok?

Türkiye ortalamasında veya bunun biraz üzerinde gelir elde eden biri için talep edilen franchise bedeli oldukça yüksek gelmiş olabilir. Çünkü toplam franchise bedeli bugünkü kurla 4 milyon TL ediyor. Bunun en önemli sebebi, Burger King’in çok büyük satış alanına sahip olmasıdır. İşletmelerin çoğu 150m2’den daha az alana sahipken, Burger King 300m2 üstü alana sahiptir.

Burger King, tüm dünyaca tanınan ve bilinen bir markadır. Bu yüzden işletme sahibinin kim olduğu genelde kimseyi ilgilendirmez, o işletmenin Burger King olduğunu düşünerek giriş yapar ve alışveriş işlemi de böyle gerçekleşir, bu size sürekli sabit ve hazır müşteri getirecektir.  Tüm bunlara ek olarak Burger King, dünyanın en çok reklam veren firmalarından biridir, bu nedenle Burger King reklamlarındaki artışlar, sizin satışlarınızı da etkiler.

Burger King Bayilik

Burger King BayilikAlarak Ne Kadar Ciro Yaparım?

Burger King firmasından franchise hizmeti almanız durumunda oldukça iyi miktarlarda satışlar yapabilirsiniz.

1- Standart bir Burger King bayisinina yılda en az 12-14 milyon TL ciro yaptığını söylesek yanlış olmayız.

2- İşletme açıldığı ilk yıl genelde 10 milyon TL altı satış yapsa da zaman içinde satışlar açılmakta ve ciro artmaktadır.

3- Uzun süre bir bölgede kalıcı olan Burger King bayilerinin yılda 20 milyon TL’ye kadar ciro yapması mümkündür.

Burger King Bayilik Kar Marjı Ne Kadar?

Burger King franchise bayilerine verilen kâr marjı oranları oldukça yüksek olmaktadır. Genel olarak kâr marjı oranı en az yüzde 40-50 civarında olmaktadır. Tüm franchise işletmeleri bu oranlarla çalışır. Tabi bu orana yüzde 13 oranında kesilen telif hakkı ya da isim hakkı gideri dahil değildir.

1- İşletmeler isim hakkı giderinden sonra yüzde 30 civarında bir kâr marjına sahip olmaktadırlar.

2- Her ürün için aynı oranda bir kâr marjının varlığından söz etmek pek mümkün olmasa da kar marjları sabittir ve genelde değişmez.

3- Hamburger, içecek veya diğer ürünlerden elde edilen kar sabittir.

4- İçeceklerden genelde yüzde 50-60, hamburger veya hazır fastfood yiyeceklerinden yüzde 40-50, kahve ve benzeri içeceklerde yüzde 30-60 arası kar elde edilir.

Burger King Franchise ile Ne Kadar Kazanırım?

Burger King’den franchise aldıktan sonra yapacağınız kazanç, işletmenizin lokasyonundan, satış potansiyeline kadar pek çok konuda değişkenlik gösterebilir. Genel olarak aşağıdaki şekilde kazanç elde edilmektedir. Brüt kar marjı sabit olsa da net kar marjı her zaman değişebilir.

1- Ayda 1 milyon TL ciro yapan bir Burger King şubesi, yaklaşık 400-450 bin TL kar elde edecektir. Ürün alımları için 1 milyon TL’lik ciro içerisinden yaklaşık 600 bin TL harcanacaktır.

2- 400-450 bin TL brüt kar içerisinden 130 bin TL telif ya da isim hakkı bedeli Burger King’e ödenir.

3- İşletme kirası genelde 50-60 bin TL’den az olmamaktadır. Burger King şubeleri işlek yerlere açılır ve genelde en az 2 katlıdırlar.

3- Personel, vergi, fatura, kira ve diğer giderleri toplarsanız yaklaşık 100-150.000 TL’lik bir gider ortaya çıkar.

4- Tüm giderler toplandığında yaklaşık 100 bin TL ile 200 bin TL arası net kar elde edilecektir.

5- Net kar miktarı, dönemden döneme değişkenlik gösterebilir, bazı ay veya mevsimlerde bu miktarın iki katına çıkabildiği gibi, bazı dönemlerde bu miktarın yarısı kazanılabilir.

Burger King Franchise İletişim

Burger King firmasıyla, franchise hakkında konuşmak, franchise başvurusu yapmak veya bu konuda bilgi almak için aşağıda yer alan iletişim kanallarını kullanabilir ve bu kanallar üzerinden firma ile iletişime geçebilirsiniz. Bayilik başvurunuz çok hızlı bir şekilde değerlendirilecek ve ön şartlar sağlandığında görüşmeye davet edileceksiniz.

Burger King Resmî Web Sitesi: https://www.burgerking.com.tr/

Burger King Bayilik Başvuru Formu: https://www.burgerking.com.tr/hakkimizda/franchising

Burger King E-posta adresi: franchise@tabgida.com.tr

Burger King Müşteri Hizmetleri: (0212) 310 66 00

Burger King bayilik almak başlıklı yazımız dışında sitemizde daha önce yer verdiğimiz Starbucks bayilik başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu