Borsa

Borsaya Yeni Başlayanlar İçin

Borsada İşlem Yapmak

Bu makalemizde borsa nedir? Borsa İstanbul nedir? Borsada kimler işlem yapabilir? Borsada nasıl işlem yapılır? sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Borsa Nedir?

Borsa nedir sorusunu şu şekilde açıklayabiliriz.

Borsa bir ülkenin başta Anonim şirketleri olmak üzere hisse seneti çıkarma yetkisine sahip her şirketin bulunduğu ülkenin borsasına denir.

Borsalar ülkelere göre farklılık göstermektedir. Örneğin bazı ülkeler de 2 veya daha fazla borsalar halinde iken bazı ülkeler de sadece bir borsa bulunmaktadır.

Borsa İstanbul Nedir ?

Borsa İstanbul nedir? sorusuna gelecek olursak Borsa İstanbul’da kısaltılmışı BİST olan Türkiye’nin tek resmi borsasıdır.

Borsa İstanbul’da kendi içinde ikiye ayrılmaktadır.

BİST 100 Endeksi, en iyi 100 şirketten oluşan bir borsa iken BİST 30 endeksi de bu sıralamanın içerisin de ki ilk 30 şirketi belirtmektedir.

Borsada Kimler İşlem Yapabilir?

Borsada kimler islem yapabilir sorusu okurlarımızın sıklıkla araştırdığı sorulardandır.

Borsa İstanbul’da işlem yapabilmek için ilk olarak Borsa İstanbul’a üyeliğinizin olması gerekmekte. Üye olduktan sonra resmi olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Farklı bir yöntem ise bankalar ve internet üzerinden sanal hisse senetleridir. Bu sistem ile banka kartınız veya paranız ile hisse senedi işlemleri yapmanız mümkündür.

Borsada Nasıl İşlem Yapılır ?

Borsa istanbul da işlem yapmak sanılanın aksine basit ve kolay bir yöntemdir. Özellikle bir çok kişi borsanın ciddi bir iş olduğunu bilse bile kolay ve basit bir işlem olduğu hakkında bilgisizdir. Borsada nasıl işlem yapılır sorusuna gelecek olursak; Borsada hisse alıp satmak gibi basit görünse de bazı teknikleri, tahminleri önceden tahmin etmemek gibi durumlar da batma ihtimaliniz çok yüksektir.

Bir şirketin hissesinden bir adet alsanız bile o şirkete ortak olmuş olursunuz. Güvenilen ve geleceğin gözde şirketlerine yatırım yapmanız sizin için önemlidir. Hisse alıp satmak borsa da yapılan en kolay işlemdir. Hisselerin düşük olduğu zamanlar alıp yükselirken satmanız gerekmektedir. Kolay gibi görünse de trendleri yakalamanız için bazı teknik analizler uygulamanız gerekmektedir.

Borsada nasıl islem yapılır sorusunu cevaplarken şunu mutlaka belirtmeliyiz ki Borsa da paranızın bir bölümünü saklamanız da da fayda vardır. Aynı zaman da sadece 1-2 hisse ye yatırım yapmamalısınız. Değişik ve yükselmesi muhtemel olan hisselere de yatırım yapmanız gerekmektedir.

En populer hisselere yatırım yapmanız sizi zarardan kurtarır fakat kâr konusun da bir çok kişi yatırım yaptığından çok az bir katkı alırsınız.

Seni Fark Etmelerini Sağla !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu